Miesiąc w kinie

20 kwietnia 2022

Już od lat w krakowskim życiu kulturalnym końcówka wiosny nierozerwalnie kojarzy się z wyjątkowymi chwilami spędzanymi przed srebrnym ekranem!

Justyna Skalska
kwartalnik „Kraków Culture”

Wszystko to za sprawą trzech dużych festiwali: Mastercard Off Camera ściągającego gwiazdy rodzimego i światowego kina niezależnego, organizowanego z rozmachem przez KBF Festiwalu Muzyki Filmowej oraz najstarszego w Polsce (i jednego z najstarszych w Europie) wydarzenia poświęconego dokumentom, czyli Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Pandemiczne perturbacje wywołały w poprzednich latach zmiany w terminach (w 2020 i 2021 roku Mastercard Off Camera został przesunięty na jesień) i formule (cykliczne koncerty FMF, pionierskie w Polsce przeniesienie Krakowskiego Festiwalu Filmowego w całości do sieci), jednak w 2022 roku filmowa wiosna w Krakowie rozkwita w całej krasie. Nadchodzące miesiące upłyną pod znakiem dobrego kina, muzyki filmowej, świetnych spotkań z ludźmi dużego ekranu – i nie tylko.

 Artysta wszechstronny

W tym roku gościem specjalnym wiosennych wydarzeń filmowych jest Jerzy Skolimowski, z którego wielowątkową twórczością będziemy mogli zapoznać się na kilka sposobów. Ten wybitny reżyser, scenarzysta, aktor, malarz, a nawet... bokser 5 maja będzie obchodzić 84. urodziny. Twórca wybitnych filmów (Rysopis, Cztery noce z Anną, Essential Killing) i autor scenariusza do filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie jest zarazem artystą niezwykle wszechstronnym. Ukończył Wydział Etnografii na Uniwersytecie Warszawskim, od lat maluje obrazy, wydał dwa tomy poezji, zajmował się również muzyką jazzową.

Organizatorzy Mastercard Off Camera przygotowali specjalną sekcję, w ramach której poznamy Jerzego Skolimowskiego jako reżysera oraz aktora (patrz s. 19). Artysta wystąpił bowiem w wielu własnych filmach, znany jest również z roli boksera w Niewinnych czarodziejach Andrzeja Wajdy. Od 8 do 29 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zobaczymy wielkoformatową twórczość malarską Skolimowskiego, którą zaczął uprawiać po swojej podróży do Japonii w 1997 roku (patrz s. 45). Wystawie towarzyszyć będzie recital aktorki Teatru Bagatela Kamili Klimczak (7 maja, Scena na Sarego), która zaśpiewa piosenki najwybitniejszych polskich tekściarzy, m.in. Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego czy Jacka Cygana. Multimedialna oprawa scenograficzna koncertu powstanie z wykorzystaniem malarstwa Jerzego Skolimowskiego. Natomiast tegoroczny koncert Festiwalu Muzyki Filmowej w cyklu Scoring4Polish Directors (25 maja w ICE Kraków) poświęcony będzie muzyce z filmów tego wszechstronnego twórcy i komandora Orderu Odrodzenia Polski (patrz s. 22).

 

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<