Wianki polskie i ukraińskie

27 maja 2022

Ukraińscy artyści – wokalistka Alina Pash oraz didżejki i didżeje Shjva, Azazazarova i Nuarrrrr wystąpią podczas tegorocznej edycji Wianków – Święta Muzyki 2022 w Krakowie.

Marek Mikos
Kraków Culture – Karnet

Koncerty, filmy i fotografie

W tym roku ideą przewodnią Wianków jest zwrócenie się ku muzyce ludowej i odczytywaniu na nowo tradycji. 25 czerwca na scenach na Rynku Głównym, Powiślu i na kopcu Kraka będziemy świadkami spotkania tradycji z nowym brzmieniem: współczesną alternatywą, elektroniką i popem. Poza licznymi koncertami oraz – rzecz jasna – konkursem na najpiękniejszy wianek, w programie wydarzenia znalazło się miejsce dla dyskusji panelowej na temat perspektyw koncertowych w Europie Wschodniej. Rodziny i dzieci będą mogły też wziąć udział w warsztatach i skorzystać ze strefy relaksu.

Trwa Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Jego organizatorzy i twórcy urządzili 26 maja koncert Composers4Ukraine. Chór i orkiestra, które wystąpiły podczas koncertu, utworzono między innymi z muzyków ukraińskich. Usłyszeliśmy utwory skomponowane lub zadedykowane specjalnie na tę okazję przez wybitnych twórców muzyki filmowej związanych z festiwalem. Po hymnie Ukrainy usłyszeliśmy m.in. światowe prawykonania Hymn for a War Refugee (Elliot Goldenthal), For Ukraine (Stephen Warbeck) Elegy for Ukraine (Benjamin Wallfisch), Pace (Dirk Brosse), Czornym wyhorom – noczi… (Antoni Komasa-Łazarkiewicz), a także utwory Jana A.P. Kaczmarka, Johna Powella, Myroslawa Skoryka i Laury Karpman.

Agresja Rosjan uniemożliwiła urządzenie festiwalu ukraińskiego dokumentu w Kijowie, jednak duża część zaplanowanych pokazów odbędzie się w krakowskim kinie Kijów. Docudays UA to największy festiwal filmów dokumentalnych w Ukrainie, który miał się rozpocząć 25 marca w Kijowie. Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaproponowali przyjaciołom z Ukrainy, by pokazy odbyły się na przełomie maja i czerwca w Krakowie. Konkursowe filmy oceni międzynarodowe jury, a wręczenie nagród będzie połączone z finałową galą KFF. Pokazy krakowskie będą traktowane jako krajowe ukraińskie premiery, co pozwoli twórcom starać się o udział w następnych wydarzeniach filmowych poza Ukrainą. Na pokazy Docudays UA zaproszeni są wszyscy twórcy filmów i organizatorzy, którzy będą mogli przybyć. Cały dochód ze sprzedaży biletów na projekcje filmów ukraińskich będzie przekazany Festiwalowi Docudays UA. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja – 5 czerwca, a jego wersja online między 3 a 12 czerwca.

Wyrazem solidarności z Ukrainą jest też rozpoczęty 26 maja Miesiąc Fotografii. W jego programie na szczególną uwagę zasługuje wspólna wystawa twórczości artystów ukraińskich i Kolektywu Czwartek w Galerii Szara Kamienica.

Dla każdego coś dobrego

Nowohucki Puchar Świata ‘22 w konkurencjach wszelakich i 8 Nowohuckie Roślinobranie złożą się na program X Jubileuszowego Święta Rodziny Krakowskiej w Norwidzie. Ośrodek Kultury im. Norwida zaprasza do udziału w tym wydarzeniu całe rodziny oraz dzieci z opiekunami 28 maja w godz. 11–13.

Spotkania integracyjne Mamy mamom adresowane są do mam z dziećmi z Ukrainy. Odbywają się w czwartki w godz. 10–12 w Ośrodku Kultury Ruczaj.

Studenci krakowskiej ASP podjęli inicjatywę aukcji dzieł sztuki pod hasłem „Na żółto i na niebiesko”. Jest prowadzona 21–29 maja. Szczegółowe informacje o aukcji można znaleźć na stronie ASP.

Łaźnia Nowa udostępnia rodzinom mieszkania w Domu Utopii, zaprasza też do pracy artystów i rzemieślników sceny z Ukrainy. Urządziła również akcję Zupa dla Ukrainy, cotygodniowe sobotnie spotkania, podczas których gotowane są posiłki dla uchodźców (zapisy wolontariuszy: spoldzielnia@domutopii.pl). Co niedzielę w godz. 15–17 ten sam teatr zaprasza na dach Domu Utopii do wspólnego eksperymentu pod hasłem Jadalna Nowa Huta (zgłoszenia: spoldzielnia@domutopii.pl). Z kolei do udziału w bezpłatnym Dyżurze Dziewiarskim, podczas którego zgodnie z nazwą zajęć dziergane są czapki, szaliki, spódnice i swetry, Łaźnia Nowa zachęca co drugą środę w godz. 17–20. Jeżeli kogoś bardziej niż dzierganie interesuje szycie, teatr zaprasza 30 maja oraz 6 i 20 czerwca w godz. 18–20 na warsztaty Turbo – Torby. Szyj z nami nowe sensy kultury. Podczas zajęć stare bannery wykorzystywane są do tworzenia nowych dizajnerskich toreb, które następnie przechodzą na własność uczestników.

Łaźnia Nowa zaprasza też do Domu Utopii w każdy czwartek w godz. 19–20 na zajęcia fitness z nieformalną grupą Babki z Nowej Huty. Specjalne bilety w cenie 10 zł obowiązują na zaplanowane na 4 i 11 czerwca w godz. 16–20 warsztaty ceramiczne z Paolo Spalluto. Warszaty fotograficzno-ceramiczne z Yanem Tomaszewskim odbędą się 29 maja i 5 czerwca w godz. 11–15. Specjalny bilet na nie kosztuje 10 zł. Również specjalne bilety, w cenie 15 zł, dadzą uchodźcom z Ukrainy wstęp na spektakl Pluton p brane Mateusza Pakuły z udziałem Jana Peszka 28 maja o godz. 19 oraz 29 maja o godz. 17 i 20, a także na gościnne pokazy Teatru Śląskiego z Potopem według Henryka Sienkiewicza w reż. Jakuba Roszkowskiego 4 i 5 czerwca o godz. 20.

Teatr im. J. Słowackiego wraz z Salam Lab – Laboratorium Pokoju urządził w budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3 czynne całą dobę centrum pomocy Ukrainie. Można tam znaleźć nocleg, dostać jedzenie, uzyskać wszelkie informacje potrzebne po przybyciu do naszego miasta. Warto przypomnieć, że ten sam teatr już ponad trzy lata temu – jako pierwszy w Krakowie! – wprowadził przedstawienia z napisami w języku ukraińskim. Spektakle Dziadów w reżyserii Mai Kleczewskiej w Teatrze im. Słowackiego od połowy marca wzbogacone są o prolog. Jest nim fragment III części Dziadów – wiersz Do przyjaciół Moskali wygłaszany przez aktorów pochodzenia ukraińskiego.

Jeżeli ktoś chciałby wybrać się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi na wycieczkę po Małopolsce, może skorzystać z portalu Małopolska To Go, który już w zeszłym roku zaczął zamieszczać treści w języku naszych sąsiadów.

Willę Decjusza będzie można zwiedzać z przewodnikiem po ukraińsku podczas Święta Rodziny Krakowskiej 29 maja o godz. 11. Wstęp wolny, zapisy nie obowiązują. W tym samym miejscu 5 czerwca o godz. 12 dzieci będą mogły wziąć udział w spacerze detektywistycznym w języku ukraińskim zatytułowanym Tajemnica Josta. Również 5 czerwca o godz. 17 w Willi Decjusza odbędzie się koncert na Dzień Matki, ze szczególną dedykacją dla matek ukraińskich.

Do udziału w otwartych rodzinnych zajęciach edukacyjnych i zwiedzania swoich ekspozycji za symboliczną złotówkę zachęcają wszystkie oddziały Muzeum Krakowa, które zaprasza też do świetlicy w Muzeum Podgórza. Właśnie w Muzeum Podgórza 31 maja o godz. 18 odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Zbliżenia: zoom na wschód. Tym razem tematem będzie dawna i współczesna Żółkiew.

Wstęp wolny oferują Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które poza tym zaprasza do udziału w warsztatach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z Ukrainy.

W Muzeum Archeologicznym wstęp dla uchodźców czy opłata za specjalne warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży z Ukrainy wynoszą 1 zł. Na warsztaty Miniart Majsternia – dla rodzin z dziećmi w wieku 4-8 lat mówiącymi po ukraińsku lub rosyjsku – 5 czerwca o godz. 11 zaprasza Międzynarodowe Centrum Kultury. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi pojęciami na temat sztuki, a przede wszystkim same będą mogły poczuć się jak prawdziwi twórcy.

Podobny charakter mają otwarte spotkania dla dzieci, które w środy i czwartki w godz. 13.30–16 organizuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Każdy warsztat poświęcony jest innemu zagadnieniu, dziełu lub kolekcji. Adresatami tych zajęć są dzieci w wieku 5-14 lat niezależnie od narodowości. Wstęp 1 zł. Muzeum Narodowe ma również ofertę dla dorosłych. Są to między innymi oprowadzanie w języku ukraińskim i warsztaty. Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie zaprasza pochodzące z Ukrainy dzieci w wieku 7-12 lat na warsztaty Słowo-obraz. Zajęcia odbywają się w każdą środę do 22 czerwca w godz. 12.30–14.30 (zapisy: kulturystyka@asp.krakow.pl).

Muzeum Zabawek w Pałacu Potockich razem z KBF urządza regularnie dla dzieci z Ukrainy cykle prowadzonych w ich języku twórczych warsztatów (www.palacpotockich.krakow.pl).

Muzeum Inżynierii i Techniki ma specjalną ofertę dla najmłodszych. Od wtorku do niedzieli w godz. 16–17 otwiera się dla nich i ich opiekunów Strefa Kreatywności (wstęp dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny, warunkiem jest zgłoszenie w przeddzień pod adresem rezerwacja@mim.krakow.pl).

Miejskie oazy

Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków Wschód na Osiedlu Szkolnym 39 od poniedziałku do piątku w godz. 13–17 organizuje zajęcia sportowe z różnych dyscyplin, od piłki nożnej po gimnastykę artystyczną.

O dzieciach z Ukrainy pamięta też Biblioteka Kraków, która w filii nr 8 przy ul. Brodowicza 1 stworzyła dla nich „Szczęśliwy zakątek” z rozmaitymi warsztatami i zabawami. Zajęcia dla dzieci z Ukrainy podjęło też Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta stworzył działające na podobnej zasadzie Miejsca spotkań. Do takiego miejsca Ośrodek zaprasza co sobotę w godz. 10–13.30 w Klubie Zgody i co niedzielę w godz. 14–18 w Klubie Jędruś.

W Klubie Dukat ten sam Ośrodek prowadzi działającą w każdy czwartek w godz. 15–17 bezpłatną Dukatową kawiarenkę – dla dorosłych i ich dzieci. Kawiarenka jednorazowo pomieści nawet 50 gości.

Podobną funkcję pełni działający w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Pokój – przyjazne miejsce dla dzieci i rodziców z Ukrainy. Warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczno-wokalne dla większych dzieci, a także zajęcia dla mam z dziećmi w wieku 1 do 3 lat w Klubie Super Mama urządza Nowohuckie Centrum Kultury.

Do świetlicy „Dobre miejsce” zaprasza Centrum Kultury Podgórza. Można tam bawić się i rozwijać swoje pasje w Pracowni Mistrza Twardowskiego. Zajęcia i spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 13–16.

Dziecięca Przystań w Tauron Arenie Kraków jest działaniem podjętym dzięki współpracy kilku podmiotów. Zabawy, zajęcia sportowe i animacje dla nawet stu dzieci (od tych najmłodszych po dziesięciolatków) odbywają się tam od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 – zgłoszenia poprzez infolinię 146 146 146 albo formularz na stronie bit.ly/krakow-ua lub osobiście w głównej recepcji Tauron Areny Kraków.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna uruchomiła adresowany do dorosłych i dzieci program Biblioteczne wsparcie i pomoc, a w jego ramach warsztaty, lekcje języka polskiego, spacery literackie po Krakowie w języku ukraińskim i zakupy literatury ukraińskojęzycznej.

Nauka języka

Kursy języka polskiego urządzane są dla różnych grup wiekowych. Dzieci, młodzież i dorośli mogą skorzystać z bezpłatnych lekcji języka w Klubie Kliny. Zajęcia odbywają w godz. 16–17 w każdy poniedziałek do 27 czerwca (zapisy: kliny@ckpodgorza.pl). Bezpłatne lekcje języka polskiego dla dorosłych w każdy poniedziałek w godz. 20–21 organizuje Klub Kultury Przegorzały.

Klub Kultury Paleta zaprasza dorosłych na bezstresowy i bezpłatny kurs podstaw języka polskiego pod hasłem Klub sąsiedzki – poznajemy język polski.

Bezpłatny intensywny kurs języka polskiego dla dorosłych prowadzony jest do 29 czerwca w Ośrodku Kultury im. C.K. Norwida. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu – w środy w godz. 17.30–18.30 i w piątki w godz. 15.30–16-30.

Bezpłatną naukę języka dla dzieci w każdy czwartek o godz. 15.30 (dzieci 6-7 lat) i 16.30 (dzieci 8-12 lat) zorganizował Klub Piaskownica.

Centrum Kultury Podgórza prowadzi przy Sokolskiej 13 bezpłatne lekcje języka polskiego dla dzieci i młodzieży (zgłoszenia: sekretariat@ckpodgorza.pl). Kursy języka polskiego dla dzieci w wieku 7-15 lat oferuje też Nowohuckie Centrum Kultury.

Pod hasłem Zabawy z językiem polskim – wesołe literki zaprasza najmłodszych co środę o godz. 15 Klub Soboniowice.

We wzajemnym zrozumieniu pomagają zapewne umieszczone na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury podcasty i zapisy debat o Ukrainie oraz artykuły i informacje o książkach na jej temat, a także cotygodniowy poniedziałkowy spacer miejski w języku ukraińskim pod hasłem Ukraińskie ślady w Krakowie.

***

Bieżące informacje dostępne są w Play Kraków News – uruchomionym przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków 5020 i KBF serwisie dla krakowian i uchodźców z Ukrainy. Znajdą się tam między innymi najświeższe informacje na temat zbiórek darów i pieniędzy, bazy noclegowej, ulg, działań pomocowych i bezpłatnych zajęć. Transmisje w języku ukraińskim i polskim na żywo (emisje codziennie o godz. 18) i VOD pod adresem www.playkrakow.com.

 

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<