Czas pikników i refleksji

22 czerwca 2022

Ukraińscy artyści – wokalistka Alina Pash oraz didżejki i didżeje Shjva, Azazazarova i Nuarrrrr wystąpią podczas tegorocznej edycji Wianków – Święta Muzyki 2022 w Krakowie.

Marek Mikos
Kraków Culture Karnet

W tym roku ideą przewodnią Wianków jest zwrócenie się ku muzyce ludowej i odczytywaniu na nowo tradycji. 25 czerwca na scenach na Rynku Głównym, Powiślu i na kopcu Kraka będziemy świadkami spotkania tradycji z nowym brzmieniem: współczesną alternatywą, elektroniką i popem. Poza licznymi koncertami oraz – rzecz jasna – konkursem na najpiękniejszy wianek, w programie wydarzenia znalazło się miejsce dla dyskusji panelowej na temat perspektyw koncertowych w Europie Wschodniej. Rodziny i dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach i skorzystać ze strefy relaksu.

Pokaz filmu, warsztaty teatralne i zajęcia z rękodzieła oraz niezliczone atrakcje dla najmłodszych przygotowali organizatorzy rodzinnego pikniku Dzień dobry ICE Kraków, który urządzili 19 czerwca. Wydarzenie prowadzone było w języku polskim i ukraińskim.

Spełniła się zapowiedź gospodarzy, że podobnie jak w poprzedniej edycji wczesną wiosną, również teraz Centrum Kongresowe ICE zamieniło się w gigantyczny trzypoziomowy plac zabaw. Uciechom towarzyszyła też kreatywna nauka języka polskiego, lekcje śpiewu, pokazy naukowe i wspólna gimnastyka. Był też tor przeszkód i wielkoformatowe puzzle, z których uczestnicy poukładali Kraków.

Trudne pytania

Oswajaniu ciężkiej do zaakceptowania rzeczywistości służył cykl warsztatów, które z dziećmi z Ukrainy przeprowadziło Muzeum Zabawek w Krakowie. Wybrano pięć przedmiotów muzealnych – zabawek pozwalających na poruszenie trudnych i ważnych tematów związanych z rodziną, państwem, poczuciem obywatelskości. Teraz rozpoczyna się nowa faza tego projektu, zatytułowanego Klinika zabawek #2: Trudne pytania. Jej inauguracją było otwarcie w Pałacu Potockich wystawy zabawek w artystycznej aranżacji Mateusza Okońskiego

Komunikacji i podróżowaniu poświęcona jest czynna do 4 września miejska wystawa zabawek. Wędrowanie po mieście i świecie bajek zaczyna się w Bibliotece Pałacu Potockich i prowadzi przez piętnaście filii Biblioteki Kraków. Pomoże w nim karta kreatywna z mapą, którą można dostać w każdym punkcie wystawy.

Koncerty, filmy i wystawy

We współpracę z ukraińskimi artystami i wsparcie naszych sąsiadów zaangażował się Klub Kwadrat. Koncert Artema Pivovarova – pochodzącego z Wołczańska w obwodzie charkowskim muzyka i producenta dźwięku, rozpocznie się tam 26 czerwca o godz. 19. Całe zebrane pieniądze zostaną przekazane na fundusz charytatywny „Kontramarka Help”, a w szczególności będą skierowane na potrzeby Narodowego Wojskowego Medycznego Centrum Klinicznego „Головний військовий клінічний шпиталь”. Zwycięzca tegorocznego konkursu Eurowizji, zespół Kalush wystąpi w Klubie Kwadrat 1 lipca o godz. 19.
30 czerwca o godz. 19 ten sam klub zaprasza na koncert bardzo popularnego również w Ukrainie białoruskiego zespołu Lyapis Trubetskoy. Jak piszą organizatorzy występu, niektóre ich piosenki stały się ludowym hymnami walki o wolność w Białorusi i Ukrainie.

Wyrazem solidarności z Ukrainą jest trwający do 26 czerwca Miesiąc Fotografii. W jego programie na szczególną uwagę zasługuje wspólna wystawa twórczości artystów ukraińskich i Kolektywu Czwartek w Galerii Szara Kamienica.

Dla każdego coś dobrego

Spotkania integracyjne Mamy mamom adresowane są do mam z dziećmi z Ukrainy. Odbywają się w czwartki w godz. 10–12 w Ośrodku Kultury Ruczaj.

Łaźnia Nowa udostępnia rodzinom mieszkania w Domu Utopii, zaprasza też do pracy artystów i rzemieślników sceny z Ukrainy. Urządziła również akcję Zupa dla Ukrainy, cotygodniowe sobotnie spotkania, podczas których gotowane są posiłki dla uchodźców (zapisy wolontariuszy: spoldzielnia@domutopii.pl). Co niedzielę w godz. 15–17 ten sam teatr zaprasza na dach Domu Utopii do wspólnego eksperymentu pod hasłem Jadalna Nowa Huta (zgłoszenia: spoldzielnia@domutopii.pl). Z kolei do udziału w bezpłatnym Dyżurze Dziewiarskim, podczas którego zgodnie z nazwą zajęć dziergane są czapki, szaliki, spódnice i swetry, Łaźnia Nowa zachęca co drugą środę w godz. 17–20. Druga część warsztatów ceramicznych z Paolo Spalluto odbędzie się w tym samym miejscu 25 czerwca w godz. 16-20.
Łaźnia Nowa zaprasza też do Domu Utopii w każdy czwartek w godz. 19–20 na zajęcia fitness z nieformalną grupą Babki z Nowej Huty.

Teatr im. J. Słowackiego wraz z Salam Lab – Laboratorium Pokoju prowadzi w budynku przy ul. Radziwiłłowskiej 3 czynne całą dobę centrum pomocy Ukrainie. Można tam znaleźć nocleg, dostać jedzenie, uzyskać wszelkie informacje potrzebne po przybyciu do naszego miasta. Warto przypomnieć, że ten sam teatr już ponad trzy lata temu – jako pierwszy w Krakowie! – wprowadził przedstawienia z napisami w języku ukraińskim.

Jeżeli ktoś chciałby wybrać się ze swoimi ukraińskimi przyjaciółmi na wycieczkę po Małopolsce, może skorzystać z portalu Małopolska To Go, który już w zeszłym roku zaczął zamieszczać treści w języku naszych sąsiadów.

Do udziału w otwartych rodzinnych zajęciach edukacyjnych i zwiedzania swoich ekspozycji za symboliczną złotówkę zachęcają wszystkie oddziały Muzeum Krakowa, które zaprasza też do świetlicy w Muzeum Podgórza.

Wstęp wolny oferują Muzeum Narodowe w Krakowie, Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, które poza tym zaprasza do udziału w warsztatach dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży z Ukrainy.

W Muzeum Archeologicznym wstęp dla uchodźców czy opłata za specjalne warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży z Ukrainy wynoszą 1 zł.

Otwarte spotkania dla dzieci w środy i czwartki w godz. 13.30–16 organizuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Każdy warsztat poświęcony jest innemu zagadnieniu, dziełu lub kolekcji. Adresatami tych zajęć są dzieci w wieku 5-14 lat niezależnie od narodowości. Wstęp 1 zł. Muzeum Narodowe ma również ofertę dla dorosłych. Są to między innymi oprowadzanie w języku ukraińskim (pod adresem https://mnk.pl/aktualnosci/oprowadzanie-w-jezyku-ukrainskim-1 dostępny jest jego program na czerwiec) i warsztaty.

Oprowadzanie w języku polskim i ukraińskim po wystawie Wyczółkowski odnaleziony urządza Zamek Królewski na Wawelu 7 lipca o godz. 12. http://kidsinkrakow.pl/44052-krakow-oprowadzanie-dla-rodzin-z-dziecmi-wyczolkowski-odnaleziony-l-
Również Wawel organizuje w lipcu szereg spotkań dla dzieci w wieku 7-12 lat, Jak piszą organizatorzy, podczas spotkań dzieci będą mogły poznać historię Zamku, rozwijać zainteresowania i pobawić się z rówieśnikami. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem wypoczynekdladzieci@wawelzamek.pl. Tytuł Wpadnij na Wawel mają codzienne oprowadzania tematyczne po królewskim zamku. Będą one organizowane codziennie w lipcu oraz sierpniu i w dużej części tłumaczone na język ukraiński.

Muzeum Inżynierii i Techniki ma specjalną ofertę dla najmłodszych. Od wtorku do niedzieli w godz. 16–17 otwiera się dla nich i ich opiekunów Strefa Kreatywności (wstęp dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny, warunkiem jest zgłoszenie w przeddzień pod adresem rezerwacja@mim.krakow.pl).

Ciekawą propozycją muzealną jest trwająca do 31 grudnia wystawa POWERBANK / siła kobiet w Domu Esterki. Interaktywna ekspozycja poświęcona kobietom urządzona została w dawnych pomieszczeniach banku.

Miejskie oazy

O dzieciach z Ukrainy pamięta Biblioteka Kraków, która w filii nr 8 przy ul. Brodowicza 1 stworzyła dla nich „Szczęśliwy zakątek” z rozmaitymi warsztatami i zabawami. Zajęcia dla dzieci z Ukrainy podjęło też Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana.
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta stworzył działające na podobnej zasadzie Miejsca spotkań. Do takiego miejsca Ośrodek zaprasza w poniedziałki i piątki w godz. 10–14 w Klubie Zgody oraz w niedziele w godz. 14–18 w Klubie Jędruś.
W Klubie Dukat ten sam Ośrodek prowadzi działającą w każdy czwartek w godz. 15–17 bezpłatną Dukatową kawiarenkę – dla dorosłych i ich dzieci. Kawiarenka jednorazowo pomieści nawet 50 gości. Klub Wersalik Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta organizuje 29 czerwca o godz. 10 warsztaty zatytułowane Robotyka dla dzieci z Ukrainy. Zajęcia są bezpłatne.

Podobną funkcję pełni działający w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży Pokój – przyjazne miejsce dla dzieci i rodziców z Ukrainy. Warsztaty plastyczne, taneczne i muzyczno-wokalne dla większych dzieci, a także zajęcia dla mam z dziećmi w wieku 1 do 3 lat w Klubie Super Mama urządza Nowohuckie Centrum Kultury (www.nck.krakow.pl/warsztaty-i-zajecia-dla-dzieci-z-ukrainy).

Do świetlicy „Dobre miejsce” zaprasza Centrum Kultury Podgórza. Można tam bawić się i rozwijać swoje pasje w Pracowni Mistrza Twardowskiego. Zajęcia i spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku w godz. 13–16.

Dziecięca Przystań w Tauron Arenie Kraków jest działaniem podjętym dzięki współpracy kilku podmiotów. Zabawy, zajęcia sportowe i animacje dla nawet stu dzieci (od tych najmłodszych po dziesięciolatków) odbywają się tam od poniedziałku do piątku w godz. 8–16 – zgłoszenia poprzez infolinię 146 146 146 albo formularz na stronie bit.ly/krakow-ua lub osobiście w głównej recepcji Tauron Areny Kraków.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna uruchomiła adresowany do dorosłych i dzieci program Biblioteczne wsparcie i pomoc, a w jego ramach warsztaty, lekcje języka polskiego, spacery literackie po Krakowie w języku ukraińskim i zakupy literatury ukraińskojęzycznej.

Rodzinne zajęcia kreatywne proponuje w dni powszednie Krakowskie Forum Kultury przy Mikołajskiej 2. Adresatami prowadzonych w języku ukraińskim warsztatów są dzieci od 3 lat i młodzież. W zajęciach mogą również uczestniczyć rodzice i opiekunowie. Na zajęcia obowiązują zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 11–15 – osobiście oraz telefonicznie, pod numerem 512 455 230.

We wzajemnym zrozumieniu pomagają zapewne umieszczone na stronie Międzynarodowego Centrum Kultury podcasty i zapisy debat o Ukrainie oraz artykuły i informacje o książkach na jej temat, a także cotygodniowy poniedziałkowy spacer miejski w języku ukraińskim pod hasłem Ukraińskie ślady w Krakowie.

***

Bieżące informacje dostępne są w Play Kraków News – uruchomionym przez Miasto Kraków, miejską spółkę Kraków 5020 i KBF serwisie dla krakowian i uchodźców z Ukrainy. Znajdą się tam między innymi najświeższe informacje na temat zbiórek darów i pieniędzy, bazy noclegowej, ulg, działań pomocowych i bezpłatnych zajęć. Transmisje w języku ukraińskim i polskim na żywo (emisje codziennie o godz. 18) i VOD pod adresem www.playkrakow.com.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<