Koniec roku z MuFo

29 grudnia 2021

Rok 2021 był dla Muzeum Fotografii w Krakowie wyjątkowy. W przededniu przypadającego w kolejnym roku jubileuszu 35-lecia istnienia instytucji ukończono prace nad modernizacją i adaptacją trzech siedzib MuFo. 

W grudniu, po trwających dwa lata pracach budowlanych, otwarto MuFo Rakowicka – w budynku dawnej zbrojowni powstały warunki do prowadzenia szeroko zakrojonej działalności wystawienniczej i edukacyjnej. Oprócz sal wystawowych i konferencyjnych przy ulicy Rakowickiej 22A mieści się też siedziba biblioteki oraz ogólnodostępna, bezpłatna czytelnia, w której od wtorku do piątku korzystać można korzystać z muzelanych zbiorów.

Działalność w MuFo Rakowicka zainaugurowano wystawą Tu zaszła zmiana kuratorowaną przez Monikę Kozień: to pierwszy tak duży pokaz prac współczesnych artystek i artystów, które muzeum od kilku lat konsekwentnie kupuje do swojej Kolekcji Sztuki. Wśród siedemnaściorga uczestników wystawy znajdują się nazwiska najważniejszych polskich artystów współczesnych. Oglądając ich prace, można się przekonać, na jak różne sposoby fotografia funkcjonuje dziś jako medium sztuki.

Wcześniej (w lutym) udostępniono dla zwiedzających wyremontowany budynek MuFo Józefitów. Na własne oczy można się tu przekonać się, co kryje się za drzwiami, które zwykle zamyka się przed zwiedzającymi, dowiedzieć się, jak zapadają decycje o tym, które prace znajdą się w kolekcji Muzeum i jak dba się o delikatne fotografie sprzed ponad stu lat. Wizyta na Józefitów to też wyjątkowa okazja, by poznać część muzealnego „know-how”. Przydatna wiedza dotycząca przechowywania i porządkowania fotografii przyda się każdej osobie, która ma w domu jakieś zdjęcia i chciałaby im zapewnić jak najdłuższy żywot.

Zmian – nieco mniejszego kalibru – doczekało się także MuFo Strzelnica. Od września południowa część ogrodu jest dostępna dla odwiedzających po modernizacji przeprowadzonej przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Warto tu zajrzeć szczególnie ć wiosną, kiedy zazielenią się nowe rośliny w ogrodzie.

„Te wszystkie osiągnięcia składają się na jeden obraz: nowoczesnego muzeum, dostępnego dla wszystkich zwiedzających. Kiedy 1 stycznia 2022 roku rozpoczniemy Rok Jubileuszowy Muzeum Fotografii, będziemy z dumą spoglądać na wszystkie zmiany, które wydarzyły się w MuFo w ostatnich latach. Nowa infrastruktura pozwoli nam przede wszystkim na tworzenie z myślą o Państwu jeszcze bogatszego programu. Niecierpliwie wypatrujemy również kolejnych okazji do spotkań: wiosennego wernisażu wystawy głównej Co robi zdjęcie? w MuFo Rakowicka, kolejnych wystaw czasowych, wykładów, pokazów i debat” – zapowiada Muzeum Fotografii w Krakowie.

Na koniec roku muzeum przygotowało dla najbardziej zaangażowanych widzów specjalną promocję – do końca roku w MuFo Rakowicka można zdobyć kalendarze MuFo oraz kody umożliwiające darmowe korzystanie z treści Mediaklubu (m.in. „Newsweeka”, „Forbesa” i „Vogue’a”) przez kolejny rok. Przygotowano 30 kalendarzy i tyle samo kodów – kupując bilet, wystarczy podać obsłudze hasło „kalendarz” lub „prenumerata”, by otrzymać od MuFo noworoczny prezent.

***
30 grudnia 2021 muzeum zaprasza także na ostatnie w tym roku oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie czasowej Tu zaszła zmiana.
•    Oprowadzanie odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A.
•    Termin: 30.12.2021, godz. 16:00, czas trwania: 1 godz.
•    Liczba miejsc w grupie ograniczona, rezerwacja: bilety@fotolibro.store lub telefonicznie: 602638560

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow