Stypendium dla zmieniających świat

5 listopada 2021

Rusza IV edycja stypendium Stanisława Wyspiańskiego. To szansa dla młodych ludzi na dołączenie do niezwykłej społeczności oraz zdobycie funduszy na realizację ambitnych planów.  

Dla kogo? 

Stowarzyszenie im. Stanisława Wyspiańskiego wspiera osoby w wieku 18 do 26 lat, które aktywnie działają we własnym otoczeniu i chętnie podejmują inicjatywę. Te ogólne nakreślone kryteria idą w parze z założeniami stowarzyszenia: nie ograniczać się do jednego pola i nie patrzeć na kandydatów poprzez sztywne ramy wymagań. „To, że Wyspiański nie zajmował się muzyką elektroniczną, nie oznacza, że nasz stypendysta nie może być DJ-em” – mówi prezes stowarzyszenia Arkadiusz Klej, podając za przykład ubiegłoroczną laureatkę Antoninę Ulatowską, która działa właśnie w tym obszarze, organizując koncerty charytatywne wspierające osoby z doświadczeniem uchodźczym. 

Stowarzyszenie poszukuje ludzi zdolnych, kroczących własnymi ścieżkami i pociągających za sobą innych – działaczy społecznych, aktywistów i twórców nowatorskich projektów. To, co ich łączy, to troska o ludzi i chęć zmieniania świata na lepsze. 

Aby umożliwić ubieganie się o nagrodę jeszcze szerszej grupie, w tej edycji kandydaci nie muszą być uczniami czy studentami. Ta okoliczność sprzyja uczestnikom, którzy zdecydowali się na działalność przedsiębiorczą, społeczną lub alternatywne formy edukacji.  

Dlaczego warto? 

Laureat stypendium otrzymuje nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych. Pozostali finaliści mają okazję uczestniczyć w kilkudniowym wyjeździe integracyjnym razem z innymi członkami stowarzyszenia. Według finalistów poprzednich edycji to pasjonujące spotkania ludzi niezwykłych, choć często diametralnie odmiennych. „Nie zgadzamy się w wielu kwestiach, ale potrafimy o tym rozmawiać całymi nocami i wzajemnie się wspierać pomimo różnic” – komentują Arkadiusz Klej i Maciej Zawierucha, którzy brali udział w pierwszej edycji stypendium. 

Jak podkreśla Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego i zarazem członek kapituły stowarzyszenia, działalność organizacji opiera się na relacjach mentorskich między starszymi i młodszymi uczestnikami, nawet jeżeli pozornie należą do różnych światów. Przykład idzie z historii: Stanisław Wyspiański i Jan Matejko bardzo różnili się w poglądach i podejściu do świata. Mimo to, konserwatywny twórca Bitwy pod Grunwaldem wziął pod swoje skrzydła młodego wizjonera.  

Idea bezinteresownego wsparcia zdolnej młodzieży przyświeca także Stowarzyszeniu im. Stanisława Wyspiańskiego. Mottem pomysłodawców fundowanego prywatnie stypendium są słowa jego patrona: „Musimy coś zrobić, co by od nas zależało, zważywszy, że dzieje się tak dużo, co nie zależy od nikogo”. 

Jak aplikować? 

Aby ubiegać się o stypendium, należy wypełnić formularz na stronie stypendiumwyspianskiego.pl. Oprócz listy osiągnięć jury przykłada dużą wagę do autoprezentacji przedstawionej w formie eseju. Drugą istotną część wniosku stanowią rekomendacje i listy referencyjne. Dzięki nim kapituła pozna punkt widzenia instytucji, które miały już okazję współpracować z kandydatami. 

Przypominamy, że przyjmowanie zgłoszeń do czwartej edycji stypendium ruszyło 4 października i potrwa do 14 listopada 2021 roku włącznie. Wyniki zostaną ogłoszone 15 stycznia 2022 roku – w dniu urodzin Stanisława Wyspiańskiego. 

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow