Wawel – bezpłatnie

4 listopada 2021

Już od kilku lat w listopadzie mamy możliwość bezpłatnego zwiedzenie wawelskich wystaw – to cześć akcji „Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich” organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach akcji wszyscy chętni – dzieci, młodzież i dorośli – mogą skorzystać z bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych i czasowych, a także wziąć udział w specjalnych wydarzeniach – spotkaniach, wykładach, konferencjach i warsztatach. Ponadto dzieci i młodzież oraz grupy szkolne będą mogły skorzystać z darmowych lekcji muzealnych oraz prezentacji online.

„Z wielką radością i satysfakcją zapraszam do odwiedzenia w listopadzie polskich rezydencji królewskich. Z radością, bo już po raz dziesiąty odbywa się akcja Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich, dzięki czemu te ikoniczne, najbardziej znane polskie muzea, w których nasza historia łączy się z niezwykłymi zbiorami sztuki, są dostępne nieodpłatnie dla wszystkich chętnych. I z satysfakcją, bo po raz pierwszy w akcji uczestniczy osiem dawnych rezydencji królewskich – nie tylko w Warszawie i Krakowie, ale również w Malborku, Sandomierzu, Wieliczce, Poznaniu” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji inaugurującej 10. edycję akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”.

W Krakowie, w ramach akcji, Zamek Królewski na Wawelu zaprasza do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji stałych z oprowadzaniem przewodnika:

  • Zbrojownia, gdzie na szczególną uwagę zasługuje znakomita pod względem konstrukcyjnym i estetycznym zbroja turniejowa z Dworu Artusa w Gdańsku – dzieło norymberskiego płatnerza Konrada Polera z około 1490 roku;
  • Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie, której najistotniejszą część stanowią trofea i pamiątki związane z odsieczą wiedeńską – walnym zwycięstwem wojsk koalicji europejskiej pod wodzą Jana III Sobieskiego nad armią turecką dowodzoną przez Kara Mustafę w 1683 r.;
  • Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, gdzie najcenniejszym elementem ekspozycji renesansowych komnat, jedynym zachowanym z ich pierwotnego wystroju, są utkane na zamówienie Zygmunta Augusta arrasy o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy (zwiedzanie wyłącznie 30 listopada);
  • Wawel Odzyskany i Wawel Zaginiony – wystawy poświęcone historii wzgórza wawelskiego.

Bezpłatnie dostępna jest również ekspozycja czasowa z oprowadzaniem przewodnika Wazy, serwisy, misy... Osiemnastowieczne srebra, porcelana i szkła ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Zamek przygotował też bezpłatne lekcje muzealne stacjonarne i online, m.in. „Wszystkie arrasy króla Zygmunta Augusta”, „Życie codzienne na zamku”, „Wawel – rezydencja władców Polski”, „Rycerz i kultura rycerska”, „Sztuka międzywojenna na Wawelu”.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<