Listopad w Pałacu Potockich

29 października 2021

Za nami intensywny czas 13. edycji Festiwalu Conrada. Listopadowe Kalendarium po tych pełnych spotkań, debat, dyskusji i warsztatów dniach może zdawać się wyciszeniem, ale nie zapadamy w zimowy sen – kaliber poruszanych tematów czy temperatury dyskusji, które w tym miesiącu planujemy, nie spadną. Zapraszamy do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20, gdzie literatura i rozmowa są kluczem do zrozumienia otaczającego nas świata.

Gdzie są dzieci?

Zanurzeni w wydarzeniach ostatnich dni nie możemy nie postawić pytania, które nie schodzi z ust także i naszych Gościń i Gości. Ponieważ czujemy się zobowiązani do poruszania tematów nie tylko aktualnych, ale i ważnych, zapraszamy w poniedziałek, 8 listopada o godz. 18.00, na spotkanie z poświęconego aktywizmowi społecznemu cyklu W(y)kluczenia – serii debat organizowanych w Pałacu Potockich w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głośne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Gośćmi i gościniami interdyscyplinarnych spotkań są autorzy i autorki, twórcy i twórczynie, badacze i badaczki oraz działacze i działaczki, którzy wystąpią w podwójnej roli: czytelników i czytelniczek oraz komentatorów i komentatorek rzeczywistości. Kuratorką cyklu jest Aleksandra Lipczak.

Tym razem spotkamy się podczas zatytułowanej Gdzie są dzieci? dyskusji wokół książki Archiwum zagubionych dzieci Valerii Luiselli z udziałem Pameli Bożek, Marcina Żyły, Karola Wilczyńskiego. Prowadzenie: Aleksandra Lipczak.

Czytanie tej opublikowanej przez Wydawnictwo Pauza powieści autorstwa Meksykanki Valerii Luiselli teraz – w Polsce jesienią 2021 roku – to mocne doświadczenie. Pytanie zadane w innym miejscu na Ziemi, w innym czasie, tu i teraz znajduje swoje odzwierciedlenie i nijak nie traci na sile. Valeria Luiselli, zanim napisała tę książkę, pracowała jako tłumaczka-wolontariuszka w sądzie dla młodych uchodźców z Ameryki Środkowej, którzy próbowali zalegalizować swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Archiwum zagubionych dzieci nie jest jednak powieścią interwencyjną. To literatura najwyższej próby, gdzie intymna opowieść o patchworkowej rodzinie w kryzysie przeplata się z rozpadem pewnego świata i wartości, które wydawały się być dotąd jego podstawą. O tym, jak czyta się dziś Luiselli w Polsce, o sytuacji na wschodniej granicy, bezradności i możliwościach działania oraz o tym, jak właściwie nazwać i mówić o tym, czego jesteśmy obecnie świadkami, porozmawiamy z Pamelą Bożek – artystką i aktywistką praw człowieka pracującą z uchodźczyniami, Karol Wilczyński – dziennikarzem, działaczem i współzałożycielem wchodzącej w skład Grupy Granica organizacji Salam Lab, oraz Marcinem Żyłą – dziennikarzem i zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, który zajmuje się tematyką uchodźców i migracji. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lipczak, kuratorka cyklu W(y)kluczenia.

To już 8 lat!

Niedawno mieliśmy okazję wspominać moment, w którym dotarła do nas informacja o zdobyciu przez Kraków zaszczytnego tytułu Miasta Literatury UNESCO. Już od 8 lat realizujemy misję wspierania i promowania literatury oraz ludzi ją tworzących, na wiele sposobów. W listopadzie zaprosimy publiczność na powiązane z programem KMLU spotkania w ramach prezentacji kolejnej Premiery KMLU –  w środę, 10 listopada o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie z Elizą Kącką wokół publikacji poezji Anny Świrszczyńskiej Roztopiona we wszystkim. Nienasycenie. Wiersze, o której Gościni spotkania napisała: „Zaczęła od miniatur cienkim pędzelkiem, skończyła jako użytkowniczka najdrapieżniejszego w poezji polskiej pazura”. W piątek, 26 listopada o godz. 18.00 w ramach prezentacji Premiery KMLU zapraszamy na spotkanie z Urszulą Jabłońską, autorką książki Światy wzniesiemy nowe (Wydawnictwo Dowody na istnienie), osobistej opowieści reporterki, która zmęczona bezsilnością wobec sytuacji na świecie wyrusza w podróż po europejskich społecznościach intencjonalnych – tych, które wciąż istnieją, i tych, którym nie udało się przetrwać. W ramach realizowanych w tym miesiącu wydarzeń związanych z programem KMLU osoby, które zgłosiły się do udziału w proponowanych przez nas działaniach – Szkole pisania KMLU i Szkole czytania KMLU – wezmą udział w Warsztatach Między formami z redaktorami „Przekroju”, Marcinem Orlińskim i Łukaszem Kaniewskim, oraz w lekcjach, które dla uczniów szkół średnich poprowadzą w pięknych przestrzeniach Pałacu Potockich, m. in.: Jakub Kornahuser czy Łukasz Orbitowski.

Muzyka i osiędbanie w Pałacu Potockich

Rynek Główny 20 to miejsce otwarte dla mieszkańców Krakowa i ciekawych inicjatyw lokalnych – w listopadowym programie znalazło się również kolejne spotkanie ze współorganizowanego ze Stowarzyszeniem Artystycznym Porta Musicae poświęconego muzyce cyklu Porta w Pałacu (niedziela, 21 listopada o godz. 16.00). W zbliżającej się odsłonie cyklu (po)wolna sobota w Pałacu Potockich spotkamy się w samym centrum Krakowa, lecz jakby w oderwaniu od codzienności, aby razem spędzić sobotę – pobyć, pooddychać, poprzyglądać się sobie, dowiedzieć się więcej i poznać nowe w pięknych wnętrzach Pałacu łączącego 500-letnią historię z nowoczesnością. Każde spotkanie z cyklu (po)wolna sobota w Pałacu Potockich koncentruje się wokół pojęć dobrostanu, relaksu, uważności i dobrego życia. Przedstawiamy idee osiędbaniaselfcaresiękochaniaselflove. Kuratorką cyklu jest Aga Kozak, nauczycielka dobrego życia, która w pięknych przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas. Cieszące się popularnością wydarzenie podzielone jest na 5 bloków: zaczynamy o godz. 9.00 (po)wolną pobudką. Chcesz się leniwie przeciągnąć z dobrą intencją? To chwila dla Ciebie! Potem o godz. 11.00 czas zacząć (po)ranną kawę! To moment na rozmowę i nowe, ciekawe tematy; o godz. 13.00 zaczynamy (po)wolne popołudnie – w rozmowie z Agą Kozak Gościnie i Goście opowiadają o tym, jak dbać o siebie – z przyjemnością; o godz. 17.00 czas na (po)wolną rozmowę – kolejne spotkanie i rozmowa Gościń i Gości z Agą Kozak; o godz. 19.00 (po)relaks – wieczorna sesja domykająca dzień. Chcesz po intensywnym dniu, tygodniu, życiu uspokoić tętno i rozkoszować się byciem? To właśnie moment dla Ciebie! We wtorek, 16 listopada o godz. 18.00, zapraszamy na spotkanie z cyklu #OparteNaFaktach: Marta Justyna Nowicka Słowacki. Wychodzenie z szafy. W ramach poświęconej sztuce reportażu serii spotkań zastanowimy się, czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret Marta Nowicka odmalowuje w swojej książce?

Stałe elementy programu

W listopadzie nie zabraknie też wydarzeń, które wpisały się na stałe w nasze Kalendarium i cieszą się niesłabnącą popularnością: warsztatów dla najmłodszych miłośników literatury Literackie Chwile, które wypełniają Pałac śmiechem i gwarem dzieci w każde niedzielne przedpołudnie (każde spotkanie inspirowane jest ciekawą publikacją dla najmłodszych i co tydzień skierowane jest do uczestniczek i uczestników w różnych grupach wiekowych), czy dające możliwość poznania Pałacu od kuchni oprowadzania z drem Michałem Wiśniewskim, historykiem architektury, absolwentem historii sztuki UJ i architektury PK, który odsłania przed nami tajemnice i ciekawostki tego niezwykłego miejsca. Co to takiego „rząpia”? Gdzie u progu XVI wieku działała jedna z największych księgarń nowożytnego Krakowa? Czym zasłynęła mopsiczka Gypsia i gdzie przy krakowskim Rynku znajduje się jej pośmiertne epitafium? Na te i inne pytania odpowiedzi poznać można właśnie przy tej okazji (wyjątkowo w listopadzie zapraszamy na 2 spotkania: w niedziele 16 oraz 21 listopada o godz. 17.00). We wtorek, 16 listopada o godz.20.00, zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej projekcji filmu inspirowanego literaturą – tym razem w cyklu Kinematograf w Pałacu Potockich Jowita w reżyserii Janusza Morgensterna z 1967 roku, luźno oparta na powieści Stanisława Dygata Disneyland historia sportowca, który w pogoni za wyimaginowaną miłością traci szanse na realne uczucie, z Danielem Olbrychskim w roli głównej. Listopadowe Kalendarium zamkniemy spotkaniem poświęconym poezji w jej odważnym, awangardowym wydaniu: we wtorek, 30 listopada o godz. 18.00, Wszystkie słowa na P: Poezja i dźwięk. Spotkanie z Kamilą Janiak, które poprowadzi Marta Koronkiewicz. W jaki sposób język tekstu sczepia się z performansem? Gdzie szukać inspiracji do przekraczania granic (dyscyplin sztuki i dziedzin doświadczenia)? Czym są kolażowe formy łączące cielesność, książkowość, obraz i język? Zapraszamy do dyskusji o tym, jak codzienność filtruje się przez image sceniczny czy jak wokal wpływa na głos w tekście – w ramach cyklu Wszystkie słowa na P prezentujemy poezję jako działanie, czynienie czegoś z niczego, powoływanie do życia kanałów komunikacji, o których nie śniło się tym, co wolą bezpieczną przystań od wzburzonych toni. Interesują nas przedsięwzięcia, które pędzą w nieznane, bo tylko taka poezja nie zna końca.

#nowesiędzieje: www.palacpotockich.krakow.pl

Z przyjemnością zapraszamy również na stronę internetową Pałacu Potockich – www.palacpotockich.krakow.pl, na której znajdziecie Państwo informacje o aktualnościach oraz samym Pałacu. Strona jest w trakcie rozbudowy i jej funkcjonalności będą rozwijane (pojawi się m.in. Kalendarium). Niezmiennie zapraszamy również do śledzenia profilu Pałacu Potockich na Facebooku (@PalacPotockichKrakow), gdzie również na bieżąco publikujemy wiele ciekawych informacji i relacji z wydarzeń przy Rynku Głównym 20.

Osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniach w Pałacu Potockich serdecznie zapraszamy do pobrania bezpłatnych wejściówek ze strony kbfbilety.krakow.pl

Do zobaczenia w Pałacu Potockich!

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow