(nie)Widzialna Opera

14 października 2021

Zobaczyć operę

Dzięki projektowi (nie)Widzialna Opera Opera Krakowska otwiera się szerzej na melomanów i operowych nowicjuszy z uszkodzeniem lub niepełnosprawnością wzroku.


Po pierwsze, instytucja chce zadbać o ułatwienie korzystania z przestrzeni gmachu przy Lubicz 48 i zmniejszenie lęku przed nieznanym. W tym celu na stronie internetowej Opery pojawi się wirtualny spacer opatrzony w opisy audiodeskrypcyjne; to samo zadanie będą pełnić makiety tyflograficzne umieszczone w budynku i nawigacje dźwiękowe ułatwiające przemieszczanie się po obiekcie.

Po drugie wprowadzane są ułatwienia umożliwiające aktywne korzystanie z oferty repertuarowej. W sezonie 2021/2022 Opera wprowadza do repertuaru cztery spektakle z audiodeskrypcją z możliwością nieodpłatnego w nich udziału przez osoby z uszkodzeniem lub niepełnosprawnością wzroku oraz ich opiekunów (liczba miejsc ograniczona). Pierwszy spektakl – Norma Vincenza Belliniego – odbył się we wrześniu; kolejne to Tosca Giacomo Pucciniego (7 listopada), Straszny dwór Stanisława Moniuszki (14 listopada) i Don Pasquale Gaetano Donizettiego (5 grudnia). Przygotowanie oraz nadzór nad przebiegiem audiodeskrypcji powierzone zostały Fundacji Siódmy Zmysł, współpracującej już w przeszłości z Operą Krakowską przy realizacji produkcji operowych dla dzieci Pan Tralaliński i Ongaku trzy kamienie.
Uzupełnieniem audiodeskrypcji akustycznej będzie audiodeskrypcja manualna, na którą składać się będą modele z elementami scenograficznymi do spektaklu wykonane w formie makiet dotykowych, opatrzonych opisami umiejscowienia poszczególnych elementów inscenizacyjnych w alfabecie Braille’a.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.