Lektury obowiązkowe

4 października 2021

Jesień w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO to okres wzmożonego czytania, bo i okazji do sięgnięcia po książki nie brakuje. Fantastyka naukowa, poezja czy literatura zaangażowana – od września do listopada na naszej liście lektur znajdą się najróżniejsze pozycje, od klasyki po nowości wydawnicze.

Czytelniczy maraton rozpoczęliśmy od lektury dramatu Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej na 10. Narodowym Czytaniu (4 września) oraz fantastyki naukowej w najbardziej klasycznym wydaniu w Polsce, czyli książek Stanisława Lema. Podczas Festiwalu Bomba Megabitowa (10–14 września) w ramach Roku Lema przyjrzeliśmy się z (prawie) każdej strony żywemu dziedzictwu filozofa i futurologa. Centrum Kongresowe ICE Kraków i Pałac Potockich wypełniły się lemologami i lemofilami w czasie debat, koncertów, premier książkowych, pokazów filmowych czy spektakli teatralnych. Przenieśliśmy się nawet na chwilę na orbitę okołoziemską – dzięki transmisji z upamiętnienia pisarza na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Po „powrocie z gwiazd” równie ciekawym doświadczeniem będzie spotkanie z wierszem w czasie 11. Nocy Poezji (8–10 października). Bohaterami tegorocznej edycji wydarzenia pod hasłem „Siła poezji!” będą Cyprian Kamil Norwid (po jego twórczość sięgniemy też w listopadzie) i Tadeusz Różewicz, którzy obok Lema są patronami 2021 roku, a także Julia Hartwig i Krzysztof Baczyński w setne rocznice ich urodzin czy Adam Zagajewski, który odszedł od nas kilka miesięcy temu. Podczas wydarzeń w bibliotekach, instytucjach kultury i księgarniach kameralnych będziemy rozmawiać o ocalającej mocy słowa.

Aby znaleźć jej jeszcze więcej, ruszymy po nowości wydawnicze (gatunków rozmaitych) na 24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie (14–17 października). Nie od dziś wiadomo bowiem, że w EXPO Kraków można upolować najgorętsze literackie premiery prosto z drukarni. W tym roku targi planowane są stacjonarnie po ubiegłorocznej wirtualnej odsłonie.

Hybrydowym wydarzeniem będzie Festiwal Conrada (18–24 października) na platformie PLAY KRAKÓW i w Pałacu Potockich. Wśród autorów literatury zaangażowanej, którzy opowiedzą nam o poruszanych w swoich tekstach problemach politycznych, społecznych, a nawet językowych, znajdziemy m.in. Rebeccę Solnit, Lisę Appignanesi, Valerię Luiselli, Han Kang, Behrouza Boochaniego czy Brandona Hobsona. Rozmowy o sytuacji rynku książki w Polsce będą się toczyły w ramach Kongresu Książki, a pasmo Word2Picture po raz kolejny stanie się przestrzenią do nawiązania współpracy między przedstawicielami świata literatury i srebrnego ekranu. Nie zabraknie też pokazów filmowych, Szkoły Czytania dla dorosłych i warsztatów literackich dla dzieci.

Do twórczości Cypriana Kamila Norwida, ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantyzmu, powrócimy podczas Norwid Festiwal (25–28 listopada) w Nowej Hucie. Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida przypomni sylwetkę swojego patrona, który jako jedyny z wieszczów przyjechał do Krakowa i zostawił po tej wizycie ślad w swojej twórczości: dramaty Wanda i Krakus. W programie festiwalu znajdą się panele dyskusyjne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej, koncert, gra terenowa, warsztaty kreatywnego pisania i plenerowa instalacja artystyczna.

Okazji do czytania nie zabraknie dzięki akcji Czytaj PL (cały listopad), plebiscytowi „Wybieramy księgarnie roku” oraz cyklicznym spotkaniom literackim w Pałacu Potockich: Wyszukaj Klasyka, Wszystkie słowa na P, W(y)kluczenia czy #opartenafaktach. Od września ruszają też spotkania w krakowskich księgarniach kameralnych w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych, a na nich rozmowy m.in. o powieściach współczesnych, reportażach, esejach i komiksach (Anna Mazur).

Tekst ukazał się w kwartalniku „Kraków Culture” 3/2021.

 

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<