Październik w Pałacu Potockich

1 października 2021

Witamy jesień bogatym programem spotkań, warsztatów, kursów i koncertów! Wydarzeniami w przestrzeniach przy Rynku Głównym 20 udowadniamy, jak ciekawy i przyjemny może być powrót do szkoły – zwłaszcza jeżeli jest to Szkoła Czytania czy Kurs Pisania Powieści KMLU. Październikowy kalendarz wypełnią zarówno cyklicznie wydarzenia poświęcone książkom, jak i te wyjątkowe – na które warto czekać cały rok. Przed nami 13. edycja literackiego święta, jakim jest Festiwal Conrada!

Powroty i nowości

Istotnym elementem w naszym październikowym kalendarzu są wydarzenia regularnie realizowane w Pałacu Potockich. Na spotkanie literatury z aktywizmem społecznym zaprasza kuratorka cyklu W(y)kluczenia, Aleksandra Lipczak. Ważne premiery książkowe są w nim punktem wyjścia do rozmowy o sytuacji mniejszości, migracji, ekologicznej wrażliwości, polityce troski, prawach kobiet, społecznych i ekonomicznych nierównościach. Na wydarzenie „Porozmawiajmy o biedzie – spotkanie z Anną Cieplak, Łukaszem Barysem i Łukaszem Surowcem” zapraszamy w poniedziałek 4 października o godz. 18.00. W ramach serii eksplorującej poezję w jej awangardowych i eksperymentalnych formach zatytułowanej Wszystkie słowa na P odbędzie się spotkanie z Piotrem Mareckim Poezja bezpodmiotowa poświęcone poezji tworzonej z wykorzystaniem botów (26 października o godz. 18.00). Z kolei w cyklu #opartenafaktach prezentowane są najciekawsze postaci i dokonania elektryzującego wiele osób gatunku – reportażu. W czwartek 5 października o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Honoratą Zapaśnik, autorką książki „Dziwny jest ten świat. Opowieść o Waldemarze Milewiczu”. W październiku zaprezentujemy również kolejne tytuły, które ukazały się pod patronatem Krakowa Miasta Literatury UNESCO: „Furtkę przy dozorcy” Waldemara Bawołka (spotkanie z autorem w piątek 15 października o godz. 18.00 poprowadzi Anna Marchewka) oraz „Naszego biednego Fiedię. Kobiety i Dostojewski” Sylwii Frołow (spotkanie w czwartek 28 października 2021 o godz. 18.00 poprowadzi Szymon Kloska). W październiku zapraszamy również na drugie spotkanie z cyklu Porta w Pałacu, którego bohaterem będzie rozpoznawalny na całym świecie kompozytor muzyki filmowej Tomasz J. Opałka. W niedzielę 16 października o godz. 16.00 opowie o muzyce filmowej i dźwiękach zmieniających obraz. Tego dnia będzie również miała miejsce kolejna odsłona cyklu (po)wolna sobota kuratorowanego przez Agę Kozak, nauczycielkę dobrego życia skoncentrowanego wokół pojęć dobrostanu, relaksu i uważności. Wydarzenie organizowane w samym centrum ruchliwego miasta pokazuje ciekawe sposoby na to, jak być dla siebie dobrym, czułym i jak przyjemnie spędzać wolny czas.

Szkoła Pisania KMLU

Szkoła Pisania Krakowa Miasta Literatury UNESCO wraca po wakacyjnej przerwie – i zaprasza do kreatywności i twórczych zabaw ze słowem. Wśród naszych propozycji znalazły się różnorodne zajęcia, w tym takie, które poruszają kwestie ważne tu i teraz: zabawę formą i stylem, łamanie sztywnych zasad gatunkowych, pisanie scenariuszy filmowych czy podejmowanie problemów ekologicznych w reportażu. 23–24 października (w ramach filmowo-literackiego pasma Word2Picture na Festiwalu Conrada) odbędą się weekendowe warsztaty scenariuszowe z Mateuszem Pacewiczem, autorem scenariusza do nominowanego do Oscara filmu „Boże Ciało”, a także jednego z najmłodszych scenarzystów zaproszonych do Amerykańskiej Akademii Filmowej. Warsztaty będą okazją do rozmowy między innymi o tym, jaki jest przepis na oryginalny scenariusz filmowy, jak sprawić, aby pomysł przerodził się w pełnokrwistą fabułę, jak pisać bohaterów oraz dialogi, a przede wszystkim – jak się do tego wszystkiego zabrać. 13 listopada 2021 Szkoła Pisania KMLU zaprosi na warsztaty organizowane wspólnie z kultowym kwartalnikiem „Przekrój”. Przewodnikami poruszania się „między formami” będą redaktorzy Marcin Orliński i Łukasz Kaniewski. Zapisy na warsztaty scenariuszowe i warsztaty z „Przekrojem” ruszą 1 października na stronie: www.kbfbilety.krakow.pl

Szkoła Pisania KMLU to również Szkoła Redaktorska – razem z Magdaleną Budzińską, redaktorką Wydawnictwa Czarne, zapraszamy na trzy intensywne weekendy, sześć spotkań pod okiem doświadczonych redaktorek i redaktorów pracujących w najlepszych polskich wydawnictwach. Kurs jest przeznaczony dla średniozaawansowanych i zaawansowanych redaktorów i redaktorek, tj. studentów filologii polskiej i innych filologii, tłumaczy, korektorów, osób pracujących zawodowo z tekstem – dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z praktycznymi informacjami na temat pracy w wydawnictwie, współpracy z autorem, redakcji literatury pięknej czy reportażu. Szczegóły programu oraz warunki trwającej do 31 październikarekrutacji dostępne są na stronie www.pisz.miastoliteratury.pl.

Uroczysta inauguracja Szkoły Redaktorskiej nastąpi we wtorek 19 października o godz. 14.00 podczas Kongresu Książki na Festiwalu Conrada. Uświetni ją wykład mistrzowski Małgorzaty Szejnert o sztuce pisania i poprawiania tekstów non-fiction. Ta wybitna pisarka i dziennikarka podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem literackim i opowie o współpracy redakcyjnej z autorami przy tworzeniu reportaży. Więcej informacji o planowanych wydarzeniach i nadchodzących warsztatach można znaleźć na stronie www.pisz.miastoliteratury.pl.

Szkoła czytania KMLU

Jak w rzeczywistości fake newsów odróżnić opinię od faktu? Czy każda interpretacja jest dozwolona? Co piszczy we współczesnej poezji, dramacie czy prozie? I po co nam dzisiaj tak naprawdę uważne czytanie? W Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 w Krakowie startuje Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Od października do grudnia zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół średnich na stacjonarne lekcje czytania. Zajęcia dla młodzieży poprowadzą m.in. popularna pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa – Sylwia Chutnik, autor kultowych powieści – Łukasz Orbitowski, laureatka Paszportu „Polityki” 2019 – Dominika Słowik, literaturoznawca, eseista, tłumacz, poeta i laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – Jakub Kornhauser, reporterka, redaktorka naczelna magazynu „Pismo” – Magdalena Kiciński czy filozof, autor powieści, opowiadań i dramatów – Wit Szostak.

Projekt będzie realizowany jako cykl warsztatów literackich przeznaczonych dla uczniów szkół średnich (liceum, technikum). Uczniowie wezmą udział w zajęciach poświęconych wybranemu tekstowi literackiemu: wspólnie przeczytają i przeanalizują wybrany utwór oraz omówią jego problematykę i możliwe interpretacje. Zajęcia odbędą się w Pałacu Potockich przy Runku Głównym 20 w Krakowie, wybrane lekcje zostaną udostępnione na platformie PLAY KRAKÓW.

Więcej informacji o projekcie Szkoła czytania Krakowa Miasta Literatury UNESCO: http://miastoliteratury.pl/startuje-szkola-czytania-w-palacu-potockich-przy-rynku-glownym-20/

 13. edycja Festiwal Conrada

Od początków swojego istnienia Festiwal Conrada sięga po problemy aktualne, w każdej odsłonie koncentrując się na głównym temacie, wątku, idei, wokół których toczą się festiwalowe dyskusje i spotkania. Tematy wykraczają daleko poza kwestie literackie i poruszają zagadnienia ogólniejszej społecznej natury. W 2021 roku hasło festiwalu brzmi „Natura przyszłości” i celowo zawiera dwuznaczność: pytania o naturę przyszłości (jaka będzie i co nam przyniesie?) oraz o naturę w przyszłości – jako problem środowiska naturalnego.

Jednym z istotnych elementów 13. edycji festiwalu jest realizowany jako część pasma Przemysły Książki program Word2Picure, którego współpraca z festiwalem Mastercard OFF CAMERA została niedawno oficjalnie zainaugurowana w Pałacu Potockich. Nowatorska platforma kreatywna stworzona została specjalnie dla wydawców literatury polskiej oraz producentów filmowych i serialowych, aby umożliwić wymianę kontaktów i doświadczeń, czego efektem może być urealnienie współpracy pomiędzy branżą filmową a wydawniczą. „Poznając lepiej swoje potrzeby i wymagania, będziemy w stanie lepiej się komunikować, a co za tym idzie – zaoferować widzom i czytelnikom kolejne znakomite dzieła” – zapewnia Ewa Bolińska-Gostkowska, kuratorka i jedna z pomysłodawczyń wydarzenia, a na co dzień redaktorka w wydawnictwie Znak. Organizatorem wydarzenia jest KBF, operator programów Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Krakow Film Commission. Partnerem jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.

Więcej informacji o idei 13. edycji Festiwalu Conrada oraz szczegółowy program wydarzenia: www.conradfestival.com

#nowesiędzieje: www.palacpotockich.krakow.pl

Z przyjemnością informujemy też, że ruszyła strona internetowa Pałacu Potockich – www.palacpotockich.krakow.pl, na której znajdziecie Państwo informacje o aktualnościach oraz samym pałacu. To pierwszy krok – strona będzie rozwijana i zakres jej funkcjonalności wkrótce powiększy się m.in. o kalendarium. Niezmiennie zapraszamy również do śledzenia profilu Pałacu Potockich na Facebooku (@PalacPotockichKrakow), gdzie również na bieżąco publikujemy wiele ciekawych informacji i relacji z wydarzeń przy Rynku Głównym 20.

Do zobaczenia w Pałacu Potockich!

***

KONTAKT:
Karolina Harazim
Brand Manager
Komunikacja marki Pałac potockich
+48 603 599 915
karolina.harazim@kbf.krakow.pl
www.palacpotockich.krakow.pl
FB: @PalacPotockichKrakow

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<