Fotografie z Muzeum Etnograficznego online

10 września 2021

Muzeum Etnograficzne w Krakowie zakończyło prace nad projektem, który realizowało od 2018 roku. Jego celem było udostępnienie unikalnej kolekcji najstarszych fotografii o charakterze etnograficznym w postaci galerii online. Wszystkie materiały fotograficzne zostały wcześniej poddane specjalistycznym pracom konserwatorskim oraz digitalizacyjnym.

Efekty prezentowane są pod adresem: https://www.zbiory.etnomuzeum.eu/pl.

Za pośrednictwem portalu pasjonaci historii dawnej Galicji i Kresów, badacze, studenci, artyści, regionaliści mają dostęp do niezwykłej spuścizny pionierów fotografii i pierwszych kolekcjonerów etnograficznych przedstawień. To nieocenione źródło wiedzy również dla osób zgłębiających historie rodzinne oraz tożsamość swoich miejscowości.

W bazie, która w przyszłości będzie rozszerzana o prezentację innych obiektów z kolekcji MEK, opublikowano ponad dwa tysiące fotografii o wyjątkowej wartości historycznej oraz artystycznej, obrazujących społeczeństwo i dziedzictwo kulturowe południowej Polski w II połowie XIX i w I połowie XX wieku.

To nie tylko prosta rejestracja ówczesnej rzeczywistości – mieszkańców wsi i miasteczek w strojach codziennych i regionalnych, zabudowań, przedmiotów codziennego użytku, krajobrazów – lecz także przykłady autorskich spojrzeń na tę rzeczywistość. Znajdują się tu fotografie autorstwa m.in. Juliusza Dutkiewicza, Eugeniusza Frankowskiego, Władysława Postawki, Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Seweryna Udzieli, Leopolda Węgrzynowicza oraz materiały fotograficzne z Małopolski i Kresów Wschodnich różnych autorów.

Prezentowany zbiór został, po ponad stu latach, ponownie „cyfrowo wywołany” w ramach projektu „Digitalizacja i udostępnienie zabytkowej kolekcji szklanych negatywów i fotografii z drugiej połowy XIX i początku XX wieku ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie”, realizowanego w latach 2018-2021.

W przyszłości na portalu prezentowane będą również inne obiekty z kolekcji MEK, a także stałe cykle tematyczne jak „Obiekt Tygodnia” i „Mikrohistorie”.

Więcej

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.