Nowe Muzeum Architektury i Dizajnu

18 lutego 2021

W dawnym hotelu Cracovia ma w przyszłości powstać multimedialny odział Muzeum Narodowego w Krakowie poświęcony architekturze i dizajnowi. A już w październiku MNK planuje prezentację części kolekcji architektury i dizajnu na dwóch wystawach w Kamienicy Szołayskich.

W grudniu 2016 roku modernistyczny budynek dawnego hotelu Cracovia stał się własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. W częściowo wpisanym do rejestru zabytków obiekcie powstanie Muzeum Architektury i Designu, a pomiędzy nim i Gmachem Głównym MNK – nowa przestrzeń publiczna. 17 lutego, podczas spotkania z mediami w Cracovii, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński zapowiedział kolejny etap prac związanych z przystosowaniem tego miejsca dla potrzeb MNK i zorganizowania nowoczesnego centrum wystawienniczego: „Zostały już przekazane środki na prace, które od wielu lat trwają: koncepcyjne oraz dotyczące dokumentacji tzw. przedprojektowej. Jednocześnie zadbaliśmy o to, aby ta inwestycja została wpisana do krajowego planu odbudowy. (…) będzie to inwestycja w obszarze kultury realizowana zgodnie z wyzwaniami XXI wieku. Z jednej strony z zachowaniem wystroju i konserwatorskich restrykcji, z drugiej strony będzie to budowa czegoś bardzo nowoczesnego” – zapewnił Minister.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski podkreślił, że „Hotel Cracovia to budynek zabytkowy, jeden z najlepszych przykładów powojennego modernizmu w Polsce. Nie tylko jego wartość architektoniczna jest ważna, ale też urbanistyczna. Znajduje się on naprzeciw Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie, tworząc razem z nim wyjątkowy kompleks architektury modernistycznej XX wieku, a także nową przestrzeń publiczną dla Krakowa między naszymi budynkami. Wokół budynku jest teren zielony, który też chcemy zagospodarować i otworzyć dla mieszkańców. (…). Chcemy stworzyć miejsce, w którym historia będzie się spotykała z teraźniejszością i przyszłością”.

***
Otwarty w lipcu 1965 roku modernistyczny budynek hotelu Cracovia został zaprojekowany przez uznanego polskiego architekta Witolda Cęckiewicza, autora m.in. ambasady polskiej w New Delhi, Pomnika Bitwy Grunwaldzkiej czy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. To cenny przykład powojennego modernizmu, traktowanego dziś przez historyków architektury, konserwatorów i architektów jako istotny fragment dziedzictwa kulturowego XX wieku. W 2016 roku część obiektu została wpisana do rejestru zabytków przez Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ostatnich kilku latach wokół potrzeby zachowania zabytkowej substancji hotelu Cracovia toczyła się publiczna debata, w której wiele autorytetów w dziedzinie historii architektury i konserwacji podkreślało wartość zabytkową hotelu i konieczność jego zachowania, jako wybitnego przykładu architektury modernistycznej nie tylko w Krakowie, ale również w skali ogólnopolskiej.

Gmach dawnego hotelu Cracovia, ze względu na swój bardzo zły stan techniczny, wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji. W efekcie powstanie nowy budynek, zrealizowany według współczesnych technologii budowlanych. W przyszłości Cracovia ma stać się nowym oddziałem MNK poświęconym polskiemu dizajnowi i architekturze XX i XXI wieku – znajdą się tu zarówno przestrzenie wystawiennicze i magazynowe, przeznaczone do eksponowania dzieł z kolekcji muzeum i wystaw czasowych, jak i rozbudowana część przeznaczona na współpracę ze współczesnymi projektantami i producentami, a całość pełnić będzie funkcję kreatywnego centrum o randze ogólnopolskiej.

Muzeum Narodowe w Krakowie od pewnego czasu, systematycznie, buduje kolekcję, która docelowo trafi do Muzeum Architektury i Designu w Cracovii. Na razie, jeszcze tej jesieni, MNK planuje prezentację części tych zbiorów na dwóch wystawach w Kamienicy Szołayskich „Galeria stała dizajnu na I piętrze Kamienicy Szołayskich powstaje w oparciu o naszą kolekcję oraz współpracę z dizajnerami polskimi, których prace również pokażemy. A na II piętrze znajdzie się komplementarna galeria architektury, powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki. Kamienica Szołayskich zamieni się w ten sposób w zupełnie nowe miejsce artystyczne na mapie Polski” – zapowiada Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

Udostępnij

Kraków Travel
Kids in Kraków
InfoKraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
Zapisz się do newslettera
Co zyskujesz?
Co dwa tygodnie wybór najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Krakowie
Sign up to our newsletter!
What do you get?
Every two weeks a selection of the most interesting cultural events in Krakow