Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Inne muzea

Zabytkowe wnętrza najstarszego budynku krakowskiego uniwersytetu i zgromadzone tu pamiątki przypominają dawne dzieje uczelni oraz jej wybitnych profesorów i studentów.

Najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Maius, wspaniały przykład architektury gotyckiej, pamiętający „złoty” XV wiek krakowskiej uczelni został przekazany muzeum uniwersyteckiemu po wielkiej odnowie przeprowadzonej w latach 1949-1964. Zwiedzimy tu zabytkowe wnętrza, które niegdyś służyły profesorom i studentom, takie jak libraria (biblioteka), stuba communis (dawna jadalnia), skarbiec, pokoje profesorskie, mieszkanie związanego z uczelnią św. Jana Kantego czy aula, w której prezentowany jest cenny zbiór malarstwa. W tzw. pokoju Kopernika (słynny astronom studiował w Krakowie w latach 1491-1495) mieści się unikatowy zespół instrumentów astronomiczno-astrologicznych z 2 połowy XV wieku oraz arabskie astrolabium z 1054 roku. W skarbcu przechowywane są m.in. insygnia rektorskie: berła z XV wieku, łańcuch i pierścienie; szczególne miejsce zajmuje tzw. Globus Jagielloński z początku XVI wieku, pierwszy znany globus, na którym umieszczono odkrytą właśnie Amerykę. Najnowsze nabytki w zbiorach muzeum to nagrody filmowe przekazane przez Andrzeja Wajdę, złoty medal olimpijski Roberta Korzeniowskiego oraz medal Nagrody Nobla podarowany uniwersytetowi przez Wisławę Szymborską. Muzeum realizuje cykl edukacyjnych wystaw interaktywnych, odbywają się tu także wystawy czasowe. Po zwiedzaniu można odpocząć w otwartym od końca kwietnia do końca października Ogrodzie Profesorskim.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, zalecana jest rezerwacja!

Bilety: 12/6 zł

Udostępnij

Więcej

 • www.maius.uj.edu.pl
 • 12 422 05 49
 • collegiummaius.info@uj.edu.pl
 • Godziny otwarcia
  02 stycznia - 30 czerwca
  pon.-pt. 10:00-15:00, sob.-niedz. zamknięte
  01 lipca - 31 sierpnia
  pon.-pt. 10:00-16:15, sob.-niedz. zamknięte
  01 września - 31 grudnia
  pon.-pt. 10:00-15:00, sob.-niedz. zamknięte

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<