Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Inne muzea

Intrygujący świat odległej japońskiej kultury to stały element kulturalnego pejzażu Krakowa.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha powstało z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz, zafascynowanych kulturą japońską. Kiedy w 1987 roku Andrzej Wajda otrzymał nagrodę Kioto (japoński odpowiednik Nobla w dziedzinie filozofii, sztuki, nauki i technologii) w wysokości 400 tysięcy dolarów, postanowił ją przeznaczyć na budowę nowego muzeum w Krakowie. Budynek został zaprojektowany przez wybitnego architekta Aratę Isozakiego we współpracy z architektami krakowskimi: Krzysztofem Ingardenem, Jackiem Ewý i biurem JET Atelier.

Nowoczesny budynek nad Wisłą powstał, by zapewnić siedzibę dla posiadanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie bogatych zbiorów sztuki Dalekiego Wschodu. Ich ważną częścią jest wspaniała kolekcja sztuki japońskiej ofiarowana w 1920 roku przez wybitnego kolekcjonera Feliksa Jasieńskiego. Od używanego przez kolekcjonera pseudonimu „Manggha” zaczerpnięto nazwę muzeum, dziś samodzielnej instytucji. Piękne obiekty – drzeworyty, rzemiosło artystyczne, w tym ceramika, stroje, tkaniny czy broń służą tu jako punkt wyjścia dla okresowych prezentacji różnych tematów związanych z japońską sztuką, kulturą i obyczajami. Goszczą tu także wystawy czasowe partnerów zewnętrznych, zaś funkcję muzealną Manggha łączy z działaniami edukacyjnymi upowszechniającymi wiedzę na temat kultury Japonii i innych krajów Azji.

Bilety: normalne 30, ulgowe 20 zł, wstęp wolny we wtorek

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<