Sobota z Nowosielskim

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 3 czerwca 2023, 12:00-22:00

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na Sobotę z Nowosielskim, która odbędzie się 3 czerwca. Wydarzenie jest częścią obchodów Roku Jerzego Nowosielskiego.

Jeżeli coś może ludzi ocalić, to tylko sztuka, bo to jest kontakt z aniołem, z tym,
który przekazuje coś naprawdę ważnego.

Jerzy Nowosielski

Nowosielski w Bunkrze
Jako jedna z czołowych postaci polskiego powojennego środowiska artystycznego Jerzy Nowosielski był szczególnie obecny na scenie artystycznej Krakowa. W Bunkrze Sztuki jego dzieła eksponowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jedna z pierwszych odbyła się w 1974 roku, kiedy Galeria stanowiła krakowski odział Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. W 1994 roku wystawę Jerzy Nowosielski. Malarstwo w Bunkrze, o nowo nadanym statusie galerii miejskiej, kuratorował Włodzimierz Nowaczyk.

Sekcja warsztatowa
W ramach wydarzenia odbędą się warsztaty artystyczne, podczas których powstaną wyjątkowe malarskie dzieła – indywidualne interpretacje wybranych obrazów Nowosielskiego. O godz. organizatorzy 12.00 zapraszają dzieci i młodzież, a o godz. 14.00 – dorosłych miłośników sztuki. W związku z ograniczoną liczbą miejsc prosimy o zgłaszanie chęci uczestniczenia w wybranych warsztatach na adres (edukacja@bunkier.art.pl).
Bilety w cenie 15 zł będzie można zakupić w dniu warsztatów.

Promocja albumu i dyskusja
O godz. 18.00 w ramach dyskusji związanej z promocją albumu Jerzy Nowosielski wydanego nakładem wydawnictwa Bosz rozmawiać będą: kuratorka i krytyczka sztuki, autorka tekstów w publikacji Julita Deluga, właściciel wydawnictwa Bogdan Szymanik oraz dyrektor Bunkra Sztuki Maria Anna Potocka. Bogaty wybór prac artysty uzupełniony tekstami dotyczącymi jego twórczości będzie można nabyć w dniu wydarzenia.

Pokaz filmowy
Finałem Soboty z Nowosielskim, o godz. 20.00, będzie pokaz filmów: z cyklu Jerzy Nowosielski: Portret z lustrem oraz Retrospekcja (scenariusz i realizacja: Stanisław Kubiak) a także rozmowy XII z cyklu Rozmowy na koniec wieku (scenariusz i prowadzenie: Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski, realizacja TV: Bogusław Dąbrowa-Kostka, Artur Baron-Więcek). Dokumenty te stanowią wyjątkowy zbiór wspomnień artystów, historyków sztuki, filozofów i osób z najbliższego otoczenia Jerzego Nowosielskiego. Na wydarzenie nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Bilety w cenie 2 zł będzie można zakupić w dniu projekcji.

***
Jerzy Nowosielski (1923–2011)
Malarz, rysownik, scenograf, filozof. Uważany za jednego z najwybitniejszych twórców ikon. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukę rozpoczął w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau w pracowni Stanisława Kamockiego. Studia kontynuował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u prof. Eugeniusza Eibischa. Dyplom obronił w 1961 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W latach 1945–1949 należał do Grupy Młodych Plastyków, w latach 50. związany z łódzką grupą „Piąte koło”. Współzałożyciel i członek II Grupy Krakowskiej. Wykładał w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Jerzy Nowosielski od najmłodszych lat zafascynowany był liturgią wschodnią. Równolegle do tematów świeckich – aktów, portretów, scen rodzajowych, martwych natur i pejzaży – zajmował się malarstwem sakralnym. Tworzył ikony, ikonostasy oraz monumentalne dekoracje ścienne w kościołach i cerkwiach. W Krakowie zaprojektował i zrealizował kaplicę greckokatolicką świętych Borysa i Gleba, ikonostas cerkwi prawosławnej Zaśnięcia Matki Bożej oraz malowidła w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP na Azorach. Autor projektu architektonicznego, wystroju malarskiego i wyposażenia cerkwi w Białym Borze.

Reprezentant Polski na biennale w Wenecji (1956) i na biennale w São Paulo (1959). Laureat licznych nagród, m.in. im. Jana Cybisa (1988), im. Witolda Wojtkiewicza (1999), Fundacji Kultury Polskiej (1995), Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski (1998) oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008).

Dzieła Jerzego Nowosielskiego znajdują się w kolekcjach najważniejszych polskich instytucji kultury, m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Warszawie, Kielcach i Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<