FestivALT 2023

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 23 czerwca 2023, 08:00 - niedziela, 2 lipca 2023

Świadomość sztuki żydowskiej w Polsce realizowana jest najczęściej poprzez zwykłą prezentację jej dokonań. Nieco inne założenie jej promocji ma FestivALT, działający na przecięciu sztuki, aktywizmu i edukacji, w celu podejmowania trudnych i aktualnych tematów odnoszących się do złożoności polsko-żydowskich w dzisiejszej Polsce. Od 23 czerwca do 2 lipca odbędzie się siódma edycja FestivALT-u.

Tegorocznym motywem przewodnim jest dojkajt (jid. “tuteczność”) – idea rozpowszechniona w okresie międzywojennym przez żydowskich socjalistów związanych z partią Bund, afirmująca przynależność Żydów do Europy Wschodniej oraz propagująca koncept kulturowo-narodowej świeckiej autonomii żydowskiej. Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie – krakowska premiera performansu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA w Cricotece.

FestivALT to działający w Polsce międzynarodowy kolektyw złożony z żydowskich artystów i aktywistów, dla których centralnym punktem odniesienia są współczesne kwestie żydowskie w Polsce. Rzuca on wyzwanie stereotypom i promuje nowe sposoby myślenia o kwestiach polsko-żydowskich we współczesnej Polsce. Zajmuje się tematami, które przez dziesięciolecia omijane lub zamiatane pod dywan, doprowadziły do normalizacji pewnych problematycznych zachowań i sytuacji. – FestivALT to program współczesnych twórców żydowskich, dostrzegających potrzebę innego spojrzenia na polsko-żydowską sztukę. Chcemy tworzyć oraz promować sztukę zajmującą się kulturą, historią, pamięcią i tożsamością żydowską w Polsce, nie uciekając od krytycznego spojrzenia na rzeczywistość – tłumaczy Magdalena Rubenfeld Koralewska, jedna z organizatorek FestivALTu. – Większość prezentowanych wydarzeń będzie premierowa. Projekty staraliśmy się dobierać w taki sposób, aby niosły za sobą jakieś przesłanie i skłaniały do refleksji. Preferujemy sztukę zaangażowaną, wymagającą nieco więcej od widza – dodaje Rubenfeld Koralewska.

Więcej szczegółów wkrótce.

Z pełnym programem FestivALTu można zapoznać się na stronie oraz Facebooku festiwalu. 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<