Weekend wielkanocny w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • sobota, 1 kwietnia 2023 - niedziela, 2 kwietnia 2023

Wydarzenia odbywają się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie – w przestrzeni wystaw stałych i czasowych.

PROGRAM

1 kwietnia 2023


 • 10.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Bułgarskie ikony szkoły Bansko
  Udział w ramach biletu wstępu – nie obowiązuje rezerwacja
  Prowadzenie: prof. Mirosław Kruk
  Bańska szkoła malowania ikon należy do najwybitniejszych zjawisk w historii kultury bułgarskiej XVIII i XIX wieku. Jej przedstawiciele przyczynili się do przemian w myśleniu artystycznym w okresie odrodzenia kultury bułgarskiej, a ich spuścizna to szczególnie cenne świadectwo sztuki narodowej.
 • 11.00 Kraków romański – spacer tematyczny po Krakowie
  Kraków to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce. Lokowano je na prawie magdeburskim w XIII wieku, jednak jego początki sięgają wczesnych wieków średnich. Wówczas na wzgórzu wawelskim zaczęto wznosić romańskie budowle powoli nadające kształt przyszłej siedzibie polskiej państwowości. Wybudowano również kościoły, które do dziś znajdują się na szlaku królewskim i przypominają o podwawelskim założeniu osadniczym, z którego wykształciła się struktura urbanistyczna średniowiecznego Krakowa. O tym, w jaki sposób się rozwijała, opowiemy podczas spaceru.
  W czasie spaceru odwiedzimy wystawę „Kraków na wyciągniecie ręki” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, obejrzymy pozostałości romańskiej architektury na wzgórzu wawelskim oraz przyjrzymy się kościołom św. Andrzeja, św. Wojciecha i bazylice Mariackiej.Prowadzenie: Joanna Świtała – historyczka sztuki, licencjonowana przewodniczka po Krakowie, pilotka wycieczek krajowych i zagranicznych. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie.
  nie ma już wolnych miejsc

 2 kwietnia 2023

 • 10.15 i 14.00 Między Wschodem a Zachodem – oprowadzanie wokół tematyki związanej ze Świętami Wielkanocnymi
  Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego Festiwalowi „Misteria Paschalia”, organizowanemu przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
  Liturgia wielkanocna to jeden z najważniejszych tematów ikonograficznych w sztuce sakralnej Kościołów obrządku wschodniego i zachodniego. Oprowadzanie tematyczne obejmie dwie galerie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Prezentowane w nich obiekty malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego staną się punktem wyjścia do opowieści o obrazowaniu Wielkanocy w sztuce. Zwrócimy uwagę na przeplatające się wątki, podobieństwa i różnice w sposobie obrazowania tego tematu w kręgu Kościołów wschodniego i zachodniego.
  Prowadzenie: Anna Orzeł – absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna. W Muzeum Narodowym w Krakowie kieruje Działem Edukacji. Swoją przygodę z MNK rozpoczęła jako studentka w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przygotowując pracę magisterską na temat ikony. Później zajmowała się programami dla szkół i nauczycieli oraz współpracą z uczelniami wyższymi. Współtworzyła programy edukacyjne towarzyszące wielu wystawom czasowym. Lubi tworzyć alternatywne ścieżki zwiedzania. Najbardziej cieszy ją błysk w oku zwiedzającego, zaskoczonego nieoczekiwaną zmianą ról.
  Dla dorosłych i młodzieży
  Miejsce: Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” oraz Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17

  Wstęp bezpłatny
  Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 433 57 44
 • 11.00 Tropem Wielkanocnego Zajączka – warsztaty rodzinne
  Wielkanocny zajączek radosnym, wiosennym susem wskakuje do Muzeum – a my razem z nim! W dziełach sztuki wspólnie poszukamy świątecznych tropów. Kto wie, może zaprowadzą nas do źródeł wielkanocnych tradycji? Zapraszamy do zabawy – wesołej i barwnej jak świąteczna pisanka!
  Dla rodzin z dziećmi w wieku 5–10 lat
  Warsztaty odbywają się w godz. 11.00–14.00. Do zajęć można dołączyć do godz. 13:00. Czas trwania to 1–2 godz., w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników
  Przygotowane przez animatorów zadania wymagają zaangażowania całej rodziny
  Miejsce: Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek” oraz Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
  Cena: 20 zł od dziecka (dla jednego opiekuna wstęp bezpłatny)
  Ograniczona liczba miejsc
  Bilety: https://bilety.mnk.pl
  Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK (e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 433 57 44)
 • 17.00 Akordeonowy koncert wielkopostny
  W programie znajdą się utwory mistrzów muzyki klasycznej oraz XX-wieczne kompozycje na akordeon solo, które oddają czas zadumy i refleksji Wielkiego Postu. Wystąpią wykonawcy z Polski, Francji i Hiszpanii.
  Wykonawcy:
  Lucie Nigoul Bellonet (Francja) – akordeon
  Dominik Maciąg – akordeon
  Krzysztof Madyda – akordeon
  Pablo Rodríguez Álamo (Hiszpania) – akordeon
  Maciej Zagajski – akordeon
  W  programie:
  Johann Sebastian Bach – Partita c-moll BWV 827
  Andrzej Krzanowski – Preludium
  Edvard Grieg – Suita z czasów Holberga (I cz)
  Domenico Scarlatti – wybór sonat
  Aleksander Nagajew – Sonata na akordeon, cz. III
  Izaak Albeniz – Cordoba
  Andrzej Tuchowski – Te Lucis ante Terminum
  Wstęp wolny – nie obowiązuje rezerwacja
  Miejsce: Sala Cnót, Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<