Pożegnanie z Kamienicą Hipolitów

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • sobota, 1 kwietnia 2023 - niedziela, 2 kwietnia 2023

Kamienica Hipolitów, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na na finisaż wystawy stałej „Mieszczański dom”  pod hasłem POŻEGNANIE Z KAMIENICĄ I WYPRAWA W NIEZNANE.

Wnętrza mieszczańskie w Kamienicy Hipolitów będzie można zwiedzać jeszcze do pierwszego weekendu kwietnia 2023 roku. Po tym terminie kamienica będzie przechodzić gruntowny remont konserwatorski mający na celu m.in. odnowienie historycznej substancji budynku, ale także wymianę przestarzałej instalacji elektrycznej. Będzie to okazja do konserwacji mebli, tkanin i rzemiosła artystycznego, które na co dzień można oglądać w budynku. „Nie martwcie się! Wrócimy!” – zapeniają muzealnicy. „Rodzina Hipolitów wyruszy w daleką wyprawę w nieznane. Będziemy Was informować o tej podróży, a przy okazji opowiemy o XIX-wiecznych sposobach podróżowania i spędzania czasu w znanych kurortach, metropoliach i dzikich ostępach. Będzie to okazja do zdobycia nowych doświadczeń, a także czas na zabawę i naukę. Rozstajemy się na jakiś czas, a każda podróż ma jakiś koniec i w pewnym momencie następuje powrót do domu- kamienicy przy Placu Mariackim 3” .

W dniach finisażu zwiedzający będą oprowadzani po mini ekspozycji, co pozwoli przybliżyć zwyczaje związane z przygotowywaniem się do podróży. Ponadto zorganizowane zostaną dla dzieci warsztaty o podobnej tematyce – przygotowania się w daleką podróż.

1 kwietnia (sobota)

 • 10.00 Wyprawa w nieznane – wielkie pakowanie: warsztaty
  Krakowianie na przełomie XIX i XX wieku chętnie wybierali się w podróże bliskie i dalekie. A dokładnie gdzie? Co ze sobą zabierano? Jak wyglądało pakowanie i sama podróż? Jeśli chcecie się tego dowiedzieć zapraszamy do Kamienicy Hipolitów. W trakcie warsztatów plastycznych dzieci same spakują swoja walizkę.
  Wiek 6-9 lat
  Limit 15 dzieci + rodzice
  Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz
 • 13.00 i 15.00 Pożegnanie z kamienicą – oprowadzanie po wystawie stałej
  Zapraszamy na pożegnalne oprowadzanie po wystawie „Mieszczański dom”. W jego trakcie przybliżymy nie tylko historie tego niezwykłego miejsca i oprowadzimy po wnętrach kamienicy, ale też opowiemy jak wyglądało przygotowanie do dalekiej podróży, co krakowianie pakowali do swych waliz, czym podróżowali i dokąd. Nie żegnamy się z Państwem lecz zapraszamy w podróż, z której wrócimy w nowej, nieco odmienionej aranżacji.
  Limit 20 osób
  Prowadząca: Iwona Kawalla-Lulewicz
 • 19.00 Przez dziurkę od klucza. Wieczorne odkrywanie sekretów mieszczańskiego domu
  Tuż przy Małym Rynku w Krakowie stoi Kamienica Hipolitów – Oddział Muzeum Krakowa, który od środy do niedzieli jest dostępny dla zwiedzających od godz. 10.00 do godz. 17.00. Jednak, gdy kamienicę opuszczają zwiedzający, a światła na wystawie zostają wygaszone, kamienica zaczyna żyć własnym – tajemniczym życiem. Pragniemy zaprosić Państwa serdecznie do Kamienicy Hipolitów „po godzinach”, na specjalne oprowadzanie, aby wspólnie odkryć i otworzyć drzwiczki do ukrytego mieszczańskiego świata, które na co dzień pozostają zamknięte.
  Co można zobaczyć przez dziurkę od muzealnego klucza? Czy rodzina mieszkająca tu kilka wieków temu miała swoje sekrety? Co skrywają dawne sepety? Jak wygląda otwarcie wystawy? To wszystko i wiele więcej czeka na Państwa w Kamienicy Hipolitów. Zapraszamy do wspólnego rozpoczęcia udanego weekendu razem z nami!
  Limit 10 osób
  Prowadząca: Małgorzata Kuciel. Anna Magiera
   

2 kwietnia (niedziela)

 • 13.00 i 15.00 Pamiątki z podróży, czyli co przywożono z wypraw dalekich i bliskich?” - oprowadzanie po wystawie stałej
  Każdy z nas w czasie wakacyjnej podróży kupuje różne pamiątki. Mogą to być magnesy na lodówkę, figurki lub rozmaite inne przedmioty, które mają przypominać nam o mile spędzonym czasie.  Jakie pamiątki przywożono w dawnych podróży? Ile mogła ważyć taka pamiątka? Jakie ryzyko mogło wiązać się z zakupem różnych suwenirów? O tym opowiemy w trakcie wyjątkowego oprowadzania po mieszczańskim domu, w którym aż roi się od wszelkich rozmiarów i form podróżniczych zdobyczy. Zapraszamy !
  Limit 20 osób
  Prowadzący: Michał Hankus

Wydarzenia biletowane: 15 PLN od osoby
Wstęp na ekspozycję stałą: 12 PLN – cena biletu ulgowego – sobota 1.04.2023, 1 PLN - niedziela 2.04.2023

Zapisy na wydarzenia: Centrum Obsługi Zwiedzających, Pałac Krzysztofory, Rynek Główny 35
tel. 12 426 50 60; e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<