Spotkanie autorskie wokół książki Córki Jałty

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 22 marca 2023, 18:00

Wśród licznych osób przybyłych na konferencję jałtańską były również trzy córki, towarzyszące swoim sławnym ojcom i służące im pomocą podczas wyczerpujących obrad. Anna Roosevelt, Sarah Churchill oraz Kathleen Harriman (córka amerykańskiego ambasadora w ZSRR) nie brały udziału w obradach, ale miały ogromny wpływ na podejmowane decyzje polityczne.

Autorka przyglada się ich relacjom z ojcami oraz ambicjom i działaniom na rzecz swoich krajów w trudnym okresie powojennej odbudowy. Fascynująca książka Catherine Grace Katz Córki Jałty ukazuje kulisy spotkań, które miały ustalić zasady podziału Europy i ważną rolę tych inteligentnych i błyskotliwych kobiet.

W rozmowie wokół książki Córki Jałty. Sarah Churchill, Anna Roosevelt, Kathleen Harriman i kulisy wielkiej polityki udział wezmą dr hab. Wojciech Mazur, historyk, pracownik Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz Iwona Sadecka, b. doradczyni ds. mediów i kultury w Konsulacie USA w Krakowie. Spotkanie poprowadzi Monika Ochędowska (Tygodnik Powszechny).

W lutym 1945 roku koniec wojny był już w zasięgu ręki, jednak napięcia podczas konferencji w Jałcie groziły zerwaniem kruchego porozumienia między Rooseveltem, Churchillem i Stalinem. Trzy młode, wyjątkowe i błyskotliwe kobiety zostały zaproszone przez swoich sławnych ojców, by służyć im wsparciem i pomocą w czasie trudnych obrad. Kathleen Harriman, córka Averella Harrimana, ambasadora USA w Związku Radzieckim, pracowała jako korespondentka wojenna. Sarah Churchill, aktorka, która została oficerem RAF-u, była podporą dla ojca, polegającego na jej bystrym politycznym umyśle. Córka Roosevelta, Anna, przybyła na Krym w roli asystentki prezydenta i strażniczki jego tajemnic. Zmysł polityczny tych kobiet oraz ich dyskretny udział w obradach Wielkiej Trójki okazały się znaczące w kluczowych dla losów powojennego świata dniach.
Córki Jałty to zajmująca opowieść o kulisach jednej z najważniejszych konferencji, w której udział wzięły trzy lojalne wobec ojców, ale niepozbawione własnego zdania, kobiety.
(Opis wydawcy)

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<