W kręgu muzyki irlandzkiej

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 27 marca 2023, 18:00

Irlandzkie pieśni, tańce, historie i legendy – pamiątki przywiezione z muzycznej podróży przez Joannę Błażej-Łukasik i Pawła Łukasika – usłyszeć będzie można 2 w Pałacyku „Sokół”.
Muzycy zaprezentują stare, tradycyjne pieśni z XVI wieku, ale też muzykę XIX i XX wieku. Nie zabraknie także historii, anegdot i legend irlandzkich. Koncert dodatkowo ubogaci swoim śpiewem sopranistka Katarzyna Guran

Joanna Błażej-Łukasik – fortepian  jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. M. Koziaka. Swoją grę doskonaliła pod kierunkiem I. Rolanowskiej, J. Łukowicza, W. Obidowicza, R. Baksta, M. Cieniawy i J. Gorbatego. Od czasu studiów koncertuje jako solistka i kameralistka, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. W swym dorobku posiada także nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a także unikatowe nagrania CD z muzyką mało znanych kompozytorów polskich m.in. Ignacego Krzyżanowskiego, Jana Kleczyńskiego, W. Każyńskiego oraz Józefa Ignacego Kraszewskiego. Od wielu lat współpracuje także z wieloma znakomitymi polskimi i zagranicznymi artystami, zapraszając ich do swoich oryginalnych projektów koncertowych. Jednym z najświeższych dokonań był cykl koncertów z rzadko wykonywanymi kwartetami fortepianowymi W. Żeleńskiego i Z. Noskowskiego. Jej bogaty repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyki klasycznej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Poszukuje także inspiracji realizując projekty zarówno z gatunku muzyki klasycznej, jak również pogranicza klasycznej i rozrywkowej, ukazując możliwość zastosowań klasycznego fortepianu w tworzeniu nowych jakości brzmieniowych. Jest cenioną kameralistką – uzyskała wiele nagród oraz wyróżnień na prestiżowych konkursach i festiwalach instrumentalnych. Autorka dwóch tomików poetyckich Rzeczy niepokój oraz Prze-świt, które zyskały wiele pochlebnych recenzji m.in. Stanisława Różewicza, Ewy Lipskiej oraz Danuty Wawiłow. Jest założycielką prowadzonej przez siebie Polskiej Fundacji Kultury i Rozwoju, poprzez którą organizowane są oryginalne i wartościowe wydarzenia promujące kulturę wysoką ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dziedzictwa.
Paweł Łukasik – altówka
Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie altówki M. Muzyki-Gołogórskiej. Od czasu studiów koncertuje w wielu znakomitych ośrodkach kulturalnych w Polsce i Europie. W swym dorobku posiada nagrania radiowe, a także CD z twórczością mało znanych kompozytorów polskich, włączając unikatowe kompozycje Kajetana oraz Józefa Ignacego Kraszewskich. Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami, wykonując także muzykę kameralną w różnych zespołach. Jednym z ostatnich projektów był cykl koncertów z rzadko wykonywanymi kwartetami fortepianowymi W. Żeleńskiego i Z. Noskowskiego. Czynnie zajmuje się propagowaniem altówki w roli instrumentu solowego, dokonując wielu transkrypcji, autorskich aranżacji oraz nagrań dla Polskiego Radia. Oprócz działalności koncertowej zajmuje się także lutnictwem – gra na wykonanym przez siebie instrumencie.
Katarzyna Guran – sopran
W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale wokalno–aktorskim w klasie śpiewu dr Ewy Wolak. Swój warsztat wokalny doskonaliła na licznych kursach mistrzowskich pod kierunkiem znakomitych profesorów. Kameralistka i solistka Filharmonii Krakowskiej. Koncertowała z licznymi orkiestrami scen polskich, a także brała udział w wielu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. W 2010 r. zadebiutowała w koncertowym wykonaniu „Parsifala”  Ryszarda Wagnera, pod dyrekcją Gabriela Chmury jako jedna z Kobiet Kwiatów. W 2012 r.  wystąpiła w „Czarodziejskim flecie” W. A. Mozarta, wystawianym w Operze  Krakowskiej, w roli Papageny. Jako solistka i kameralistka dokonała licznych nagrań z muzyką dawną oraz współczesną. Od 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym „IWIA” gdzie występuje w spektaklach i rewiach operetkowych. Od 2015 roku współpracuje z Męskim Oktetem Wokalnym  Filharmoników Krakowskich. W 2019 oraz w 2021 roku wystąpiła w spektaklu operowym  „Cassandra & Just” w reżyserii Tomasza Cyza, realizowanym w ramach festiwalu Opera Rara. Artystka z powodzeniem wykonuje muzykę

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<