Kair subiektywnie

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 marca 2023, 18:00

Kamil Kozak – orientalista i politolog opowie o swoim kilkumiesięcznym pobycie w Kairze.

Przez kilka ostatnich miesięcy mieszkałem w Kairze. Mieście-molochu, surrealistycznej betonowej konstrukcji. Konstrukcji niepojętej i wymykającej się wszelkim prawom logiki. Głośnej, przebodźcowanej, chaotycznej, męczonej. Ale przy tym jakże interesującej, intrygującej. Uwodzącej.
W Kairze jest wszystko - są eleganckie dzielnice z modernistycznymi willami, europejskie centrum z kolonialnymi kamienicami, szeroki bulwar na Nilem, rozświetlony setkami orientalnych lamp, malowniczy bazar Chan al-Chalili czy zacieniony palmami park Al-Azhar... Ale i przytłaczające, ciągnące się po horyzont blokowiska. Zapuszczone slumsy. Zamieszkane przez ludzi, wychudzone psy i wałęsające się koty cmentarze, Miasto Umarłych.
A nad tym wszystkim majaczy w oddali cień ostatniego z Siedmiu Cudów Świata. I przysłowiowe tysiąc minaretów, powbijanych jak szpilki w tę unikatową tkankę miejską. Często tylko one wystają znad smogowego całunu, usiłującego zakryć całe kairskie profanum. Powyżej wystaje już tylko świętość.
Kamil Kozak
 
Kamil Kozak – orientalista i politolog. Autor facebookowego bloga "Kozacki Orient". Przez ostatnie miesiące studiował w Kairze język arabski.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<