Kuratorka jednego dnia: Justyna Górowska

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 25 marca 2023, 12:00

MuFo Józefitów zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Kurator jednego dnia”. Justyna Górowska zaprezentuje wykonaną we współpracy z Tadeuszem Rolke fotografię z wideo w rozszerzonej rzeczywistości pt. „Coroposhiva” (2018) oraz opowie o pracy nad najnowszym projektem „Zatruta studnia”. . 

Muzealne magazyny, pracownie artystyczne oraz szafy kolekcjonerów często kryją w sobie niezwykłe obiekty: jedne z nich uwodzą estetycznie, inne fascynują historią, kolejne mają dużą wartość emocjonalną. Opiekunowie tych wyjątkowych przedmiotów czasami zgadzają się udostępnić je szerszej publiczności na wystawach, w katalogach czy publikując ich wizerunki online, nieczęsto jednak mają okazję sami opowiedzieć o nich publiczności.

W trakcie spotkań w cyklu „Kurator jednego dnia” będą Państwo mieli okazję, by posłuchać tych pełnych czułości opowieści o obiektach z kolekcji muzealnych, a czasem prywatnych. W ramach cyklu pracownicy i pracownice Muzeum, artyści i artystki oraz kolekcjonerzy i kolekcjonerki będą prezentować ważne dla siebie obiekty. Spotkania będą okazją do obejrzenia tych przedmiotów, doświadczenia ich materialności oraz poznania historii, które się za nimi kryją.

Na drugie spotkanie w ramach cyklu zaprosiliśmy Justynę Górowską, która zaprezentuje wykonaną we współpracy z Tadeuszem Rolke fotografię z wideo w rozszerzonej rzeczywistości pt. „Coroposhiva” (2018). Artystka opowie również o pracy nad swoim najnowszym projektem pt. „Zatruta studnia”. Stanie się to okazją do symbolicznego zaproszenia do udziału w spotkaniu zmarłego w 2021 roku Andrzeja Różyckiego, którego kolaż fotograficzny pt. „Zatruta studnia” (1965) znajduje się w zbiorach MuFo. Zostanie on pokazany podczas wydarzenia.

Prowadzenie: Justyna Górowska (1988) –  to artystka intermedialna swobodnie poruszająca się w przestrzeni sztuki, nauki, technologii i działań społecznych. Tworzy interaktywne projekty performatywne, w których zgłębia relacje między indywidualnością artysty, a szerokim kontekstem społeczno-politycznym. Jest absolwentką wydziału Intermediów na ASP w Krakowie, obecnie doktorantka na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na UA w Poznaniu oraz adjunktką na Wydziale Intemediów krakowskiej ASP. Od 2014 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie. W 2016 roku otworzyła eksperymentalną filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie (Indonezja). Górowska otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2015) oraz dwukrotnie grant z Funduszu Wyszechradzkiego (2017, 2018). Jej projekty były pokazywane między innymi w Quebecu (Le Lieu Gallery, 2014), w Dallas (Cydonia Gallery, 2015), w Sau Paulo (PIVO Gallery, 2016), w Yogyakarcie (Sesama, 2017), Warszawie (MSN, 2017) i Nowym Jorku (Art in General, 2017).

Andrzej Różycki (1942-2021) - był jedną z najważniejszych postaci powojennej sztuki polskiej. W latach 1961 - 1966 studiował na kierunku konserwacji zabytków i muzealnictwa Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (dyplom w 1966 r.). W 1975 r. ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi, gdzie następnie był wykładowcą. Od 1964 r. był członkiem grupy Zero-61. Był współzałożycielem i jednym z filarów łódzkiej grupy Warsztat Formy Filmowej. Od 1966 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Stworzył około pięćdziesięciu filmów z obszaru etnologii, sztuki i obrzędów ludowych. Realizował także filmy dokumentalne. Był związany z łódzkim środowiskiem progresywno-awangardowym. W latach 70. i 80. współpracował z Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).
● Cena: 5 PLN.
● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<