Fotografika, piktorializm, fotografia ojczysta

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 marca 2023, 18:00

MuFo Rakowicka zaprasza na wykład Magdaleny Skrejko wokół dorobku Jana Bułhaka.

Wykład poświęcony sylwetce i dorobkowi Jana Bułhaka (1876-1950) – praktyka i teoretyka fotografii, publicysty, animatora życia fotograficznego.  Punktem wyjścia do spotkania będzie refleksja na temat bułhakowskich neologizmów: „fotografika” i „fotografik”, wprowadzonych do języka w 1927 roku. W dalszej części zostanie omówiony dorobek Jana Bułhaka. Poznamy tego twórcę jako piktorialistę, który świat przed aparatem widział malowniczo oraz jako dokumentalistę i „inwentaryzatora” zabytków. Przyjrzymy się publikacjom Jana Bułhaka: „Fotografika. Zarys fotografii artystycznej” (1931) i „Fotografia ojczysta. Rzecz o uspołecznieniu fotografii z ilustracjami autora” (1951).

Prowadzenie: Magdalena Skrejko – absolwentka Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej, Podyplomowych Studiów Edytorskich oraz Podyplomowego Studium Muzeologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kustoszka w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie. Autorka scenariuszy i kuratorka wystaw fotografii atelierowej, między innymi: „Krakowskie zakłady fotograficzne do 1914 roku”, „Artysta czy rzemieślnik. Galicyjskie zakłady fotograficzne przełomu wieków XIX i XX”, „Nam ubiór niedbały nie przystoi”, „Album krakowskie”, współautorka wystawy „Z dziejów polskiej fotografii”. Autorka i współautorka albumów fotograficznych: „Wilno Jana Bułhaka”, „Kraków. Fotografie z dawnych lat”, „Kresy w starej fotografii”, „Kraków w starej fotografii” oraz „Fotografia. Bułhak”. Autorka biogramów fotografów publikowanych w „Polskim Słowniku Biograficznym” oraz w „Allgemeine Künstlerlexikon”. Badaczka dziejów fotografii krakowskiej oraz Cechu Krakowskich Fotografów. Autorka skryptów audiodeskrypcji fotografii ze zbiorów MuFo.

Wykład odbywa się w MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22A oraz online na FB MuFo.
● Cena: 5 PLN.
● Zapisy przez system rezerwacji on-line: bilety.mufo.krakow.pl oraz pod numerem telefonu +48 602 638 560 i adresem e-mail: bilety[at]fotolibro.store.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<