Getto przestało istnieć. Jak przebiegała likwidacja żydowskiej dzielnicy?

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 14 marca 2023, 18:30

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wykład w ramach 80 rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

W 2023 roku obchodzimy 80. rocznicę brutalnej likwidacji krakowskiego getta. Gdy nad ranem 13 marca oddziały Sonderdienstu wkroczyły na teren dzielnicy – nikt nie spodziewał się, że akcja będzie kosztowała życie kilku tysięcy Żydów. Funkcjonujące od dwóch lat getto zostało zniszczone w ciągu 48 godzin – i choć ,,prace” oczyszczające na jego terenie trwały do końca roku, to właśnie marzec 1943 roku uważa się za koniec funkcjonowania ,,żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej” w Krakowie.

Podczas wykładu zostanie przedstawiona nie tylko właściwa historia akcji marcowej, ale również sytuacja w getcie przed jego likwidacją. Ponadto omówione zostaną takie zagadnienia, jak sylwetki ofiar i oprawców oraz możliwe sposoby na ucieczkę z getta.

Uzupełnieniem wykładu będzie przedstawienie bazy źródłowej, która przybliża nam przebieg dramatycznych dni z 13 i 14 marca 1943 roku.

Prowadzenie: Jan Jakub Grabowski

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<