Kolekcja Cor Aegrum

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 5 lutego 2023 - niedziela, 5 marca 2023

W związku z przygotowaniami związanymi z poświęceniem przez Jana Pawła II, zaplanowanym na 9 czerwca 1997 roku nowej, powstałej dzięki determinacji Profesora Antoniego Dziatkowiaka i Prezesa Fundacji „Cor Aegrum” mgr Karola Palucha, Kliniki Kardiochirurgii Collegium Medicum UJ im. Jana Pawła II powstała w styczniu 1997 roku Rada Artystyczna i Sztab Doradców Komitetu Organizacyjnego ds. kultury. Do pracy w tym gremium zaproszono ponad 30 osób, w tym moją skromną osobę. Dyrektor Instytutu Kardiologii i jednocześnie Kierownik Kliniki Kardiochirurgii Prof. Antoni Dziatkowiak wyznaczył mnie, Prezesa TPSP w Krakowie, Szefem Sztabu Doradców ds. kultury. Sztab Doradców obradował od stycznia do czerwca 1997 roku 33 razy. Postanowił, ku pamięci, zbudować kolekcję dzieł sztuki darowanych przez wybitnych, głównie krakowskich artystów. A oto fragment apelu z 22 kwietnia 1997 roku podpisanego przez Prof. Antoniego Dziatkowiaka, Jerzego Madeyskiego, Andrzeja Pollo, Janusza Trzebiatowskiego i Zbigniewa Kazimierza Witka:
...Ideą przewodnią jest zapoczątkowanie i utworzenie jedynej w swoim rodzaju kolekcji dzieł sztuki wyśmienitych
artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików krakowskich, która mogłaby przynosić ulgę pacjentom Kliniki Kardiochirurgii
Serca i Naczyń stanowiąc równocześnie hołd dla Patrona, Wielkiego Polaka Papieża Jana Pawła II.
Na apel odpowiedziało i przekazało swoje dzieła sztuki 81. wybitnych artystów. Pierwszą wystawę urządzono i otwarto w sali konferencyjnej Kliniki Kardiochirurgii 6 czerwca 1997 roku. W 10 lat po zgromadzeniu dzieł sztuki w 2007 roku, Fundacja „Cor Aegrum” wydała piękny album swych zbiorów, a obecnie, na 33-lecie Fundacji „Cor Aegrum” urządzamy w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie wystawę tej unikatowej kolekcji. (Zbigniew Kazimierz Witek, Prezes TPSP w Krakowie. Członek Rady Fundacji „Cor Aegrum”).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<