Babski Comber 2023

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Po ponad stu latach od przerwania tej tradycji zapraszamy krakowianki do stworzenia współczesnej Ceremonii Babskiego Combru. Zasiądziemy w Kręgu, w którym wspólnie celebrować będziemy krakowskie zapusty, pogłębiając refleksję na ich symboliką i podejmując refleksję nad rolą kobiety w świecie.

Babski Comber to obchodzony niegdyś w Tłusty Czwartek, zapomniany dziś zwyczaj krakowskich przekupek. Według legendy tego dnia świętowały one uwolnienie od ciemiężyciela, wójta podkrakowskich Piasków - Combra. Ciągnęły wtedy spod wspomnianej wsi aż na Krakowski Rynek słomianą kukłę, która go uosabiała, dokazując przy tym i śpiewając tzw. pieśni combrowe. Wszystko kończyło się muzyką, czyli potańcówką w karczmie.

Kobiety od tysięcy lat zasiadają w Kręgach, aby połączyć się we wspólnej intencji, podzielić się swoimi troskami i radościami, problemami życia codziennego i rozterkami natury duchowej. Podczas warsztatów pracować będziemy metodami świadomego ruchu, będziemy śpiewać pieśni combrowe oraz pisać nową legendę o Combrze. Poszukamy swoich unikalnych talentów i darów, łącząc się w pełni współczesnej kobiecości, która będzie miała szanse zamanifestować się podczas tegorocznych zapustów, czyli 18 lutego na Rynku Głównym w Krakowie.

Warsztaty mają charakter pracy rozwojowej w sferze intelektualnej, emocjonalnej oraz duchowej, a obrzęd który jest jej rezultatem, to forma kolektywnego świętowania zaistniałej podczas niego zmiany.

Prowadzące:

Joanna Łucja Cichoń - współtwórczyni takich projektów jak Fundacja Rodzinne Ogrody - Przestrzeń Dzikich Odkryców, Krakoskie Dziady, Małopolska Szkoła Tradycji, Letnisko Teatralne w Kotlinie (Lato w Teatrze).

Katarzyna Chodoń - Folklorystka, śpiewaczka, edukatorka polskich tańców i pieśni tradycyjnych w nurcie Domu Tańca. Stypendystka MKiDN “Kultura w Sieci” z projektem “Bestiariusz Krakowski” (2020), Miasta Kraków “Kultura Odporna” (2021). Instruktorka śpiewu i tańca w Teatrze “Złoty Róg” przy Towarzystwie Przyjaciół Bronowic. Związana z krakowskim Teatrem Mumerus. Współpracuje z instytucjami kulturalnymi przy projektach związanych z edukacją regionalną (Muzeum Krakowa - Spacer wokół szopki, Babski Comber; Muzeum Etnograficzne w Krakowie, Fundacja Mały Kolberg, MCK "Sokół" w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca, Stowarzyszenie Rozstaje z Krakowa, CK Dworek Białoprądnicki w Krakowie i in.). Wokalistka w zespołach kultywujących tradycje muzyczne polskie i słowiańskie (Raraszek, Tadirindum, Swada w projekcie Bajkowe Kołysanki, Strojone przy projekcie Preludium Słowiańskie). Obecnie opracowuje Bronowickie Archiwum Muzyczne "A w Bronowicach grajo!" we współpracy z krakowską Dzielnicą VI- Bronowice.

Finału Babskiego Combra na Rynku Głównym  - 18 lutego 2023 r.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<