Tradycje karnawałowe z różnych stron świata

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 lutego 2023, 19:00

Podczas wydarzenia Viva el Carnaval! będzie można poznać bogatą kulturę Gruzji oraz krajów Ameryki Środkowej i Południowej. Gośćmi wieczoru będą zagraniczni artyści mieszkający w Krakowie oraz zespół wokalny Cracow Singers.

Karnawał to wielowiekowa tradycja imprez i zabaw, którą kultywują różne kultury świata. Jakie są jej początki? Czy w każdym kraju wyglądają podobnie? Na te pytania odpowiedzą goście wieczoru: Irine Shiukashvili (Gruzja), Tomasa Celis Sancheza (Meksyk) oraz grupa Sicuris en Kraków (region andyjsko-amazoński). Nie zabraknie też przedstawicieli naszej rodzimej kultury – zespołu Cracow Singers.

Raczuli
To pełen energii i dynamiki taniec, pochodzący z górskiego regionu Gruzji – Racza. Podczas spotkania Irine Shiukashvili opowie o gruzińskiej kulturze, tradycyjnej suprze i o tym jak świętuje się w jej rodzinnym kraju ważne wydarzenia. Nie zabraknie też warsztatów tanecznych, podczas których będzie można wspólnie wykonać taniec raczuli.

Fascynująca Ameryka Łacińska
Tomas Celis Sanchez urodził się w Meksyku, ale ma również korzenie kubańskie. Podczas wydarzenia wprowadzi nas w świat karnawałowych tańców oraz porywających rytmów (m.in. salsa, samba) z rejonów Karaibów, Kolumbii i Kuby. Towarzyszyć mu będą Ildefonso Navarrete Segado oraz Cracow Singers.
 
Oruro - święto o starożytnych korzeniach.
W mieście Oruro obchodzony jest największy karnawał wyżyny boliwijskiej. UNESCO uznało go za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości i jest uważany za jeden z najważniejszych karnawałów na świecie. Festiwal ten gromadzi co roku całe piękno południowoamerykańskiego folkloru wraz z jego duchowością, mitologią i historią. Tradycją tego karnawału podzieli się z nami Sicuris en Kraków - grupa mieszkańców i przyjaciół z regionu andyjskiego i amazońskiego, która propaguje i zachowuje oryginalną kulturę muzyczną regionu Ameryki Południowej w Polsce.
 
Irine Shiukashvili – mieszka w Krakowie od 2007 roku. Od wielu lat dzieli się pasją tańca gruzińskiego, występując w różnych miastach Polski i prowadząc warsztaty taneczne.
Tomas Celis Sanchez – niezwykle ceniony sideman. Jest zapraszany do udziału w najważniejszych europejskich festiwalach jazzowych m.in. w Ingolstadt Jazz Tage, International Jazz & Blues Festival, Kikinda w Serbii. Koncertował podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach oraz w Instytucie Polskim w Lipsku.
Sicuris en Kraków – grupa wykonawców Sikus (muzyczny instrument andyjski), do której należą rezydenci z Boliwii, Chile, Peru i Meksyku i pragną przybliżyć w Europie rodzime rytmy andyjskie. Zespół prowadzi Arturo Terrazas (Boliwia).
Cracow Singers – zespół skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<