Niedzielne Story, czyli Wenecja w Krakowie

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 12 lutego 2023, 11:00

Mamy czas karnawału, a wraz z nim bale maskowe. To idealny moment, aby poznać historię masek, ich znaczenia i różne wcielenia. Podczas warsztatów w Pawilonie Wyspiańskiego wszyscy chętni będą mieli możliwośc pójść krok dalej i oprócz rozmawiania o maskach będzie je można również wykonać.

Warsztaty odbęda się pod czujnym okiem Łukasza Błażejewskiego, twórcy scenografii i kostiumów do przeszło 90 spektakli w teatrach w całej Polsce.
Ponieważ karnawał to radość i kolor, przy projektowaniu nie zabraknie inspiracji folklorem krakowskich strojów ludowych i twórczością Zofii Stryjeńskiej, która z urodzenia była krakowianką i ważną artystką nie tylko dla naszego regionu, ale również dla Polski.
Indywidualne maski karnawałowe zostaną stworzone z pomocą performera, scenografa i kostiumografa teatralnego Łukasza Błażejewskiego. Zarówno u Stryjeńskiej, jak i w krakowskich strojach ludowych kolor i jego kontrastowe i dynamiczne połączenia były kluczowe i charakterystyczne. Dlatego na warsztatach uczestnicy zapoznają się z podstawową wiedzą o kolorach i nauczą się je świadomie zestawiać. Podczas warsztatów w Kraków Story poznają różne techniki tworzenia masek, używając m.in. skrawków materiałów pozostałych po produkcji kostiumów teatralnych w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. Każdy projekt zostanie potraktowany indywidualnie i dostanie wsparcie od prowadzącego.

Twarz to w komunikowaniu się najważniejsza część ciała ludzkiego. To ona w pierwszym kontakcie zdradza nam wiele informacji o nas. Dlatego każdy, kto zakłada maskę, staje się kimś innym. Maska może stworzyć poczucie anonimowości, zatrzeć wiek, zmienić płeć, ukryć pochodzenie, a niegdyś podczas bali maskowych zmniejszała dystans wynikający z konwenansów i podziałów społecznych. Historia bali maskowych w Europie była burzliwa, a moda na nie przyszła z Wenecji. 

Łukasz Błażejewski aka Prince Negatif – scenograf i kostiumograf teatralny, performer, malarz. Ukończył Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, studia doktoranckie na kierunku Scenografia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studium podyplomowe Creative Coding na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Odbył staże w Institut d’Arts Visuels w Orleanie i w École Nationale Supérieure des Beaux-Arts w Paryżu. Twórca scenografii i kostiumów do przeszło 90 spektakli w teatrach w całej Polsce. Projektant wystaw w muzeach i galeriach. Współzałożyciel Teatru Nowego Proxima w Krakowie, gdzie pełni funkcję Dyrektora Kreatywnego. Od lat działa jako performer pod pseudonimem Prince Negatif.

Wydarzenie jest bezpłatne, a 6 lutego o godz. 11.00 pod mailem: kontakt@krakowstory.pl ruszą zapisy

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<