Non-Lieux #5 – koncert Piotra Peszata

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 3 lutego 2023, 18:30

Non-Lieux to godzinna kompozycja audiowizualna, która za punkt wyjścia przyjmuje obszar akustyczny i obraz miasta. Dźwięk rejestrowany na żywo za pomocą mikrofonów jest poddawany elektronicznym przetworzeniom w czasie rzeczywistym. Warstwę wizualną Non-Lieux stanowi przetwarzany w trakcie koncertu obraz miasta, rejestrowany przez kamerę ustawioną tuż przy mikrofonach. W wyniku tego, powstaje przestrzeń, w której stopniowo zamazuje się i przenika realność z jej artystyczną interpretacją.

Non-Lieux #5 to swoista kontynuacja projektu „Kantor tu jest”, spaceru dźwiękowego, w którym komentarze Tadeusza Kantora prowadzą odbiorcę po Krakowie. Przestrzeń dźwiękową stanowi finalny punkt spaceru — Cricoteka oraz przestrzeń dookoła budynku.

Kompozycja Non-Lieux balansuje na granicy hi-f (high fidelity) i lo-f (low fidelity), czyli środowisk akustycznych, w których dźwięki są wyraźnie rozpoznawalne oraz środowisk zatłoczonych, w których sygnały dźwiękowe nakładają się na siebie, utrudniając komunikację dźwiękową. Podczas koncertu publiczność doświadcza alternatywnej wersji otaczającej nas rzeczywistości dźwiękowej i wizualnej.

Projekt nawiązuje do terminu nie-miejsca (fr. Non-lieux), wywodzącego się z koncepcji Marca Augé, francuskiego antropologa kulturowego. Według Augé, są one przestrzeniami, które definiują współczesną (nie)rzeczywistość, stojąc w opozycji do miejsc kulturowo i antropologicznie zdefiniowanych w czasie i przestrzeni.

Piotr Peszat (*1990) – kompozytor i artysta dźwiękowy. Jego działalność artystyczna łączy elementy muzyki instrumentalnej, elektronicznej, multimediów i performansu. Jego utwory były prezentowane podczas wielu koncertów i festiwali, między innymi: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Darmstadt Ferienkurse für Neue Musik, Donaueschinger Musiktage, Sacrum Profanum czy Ultraschall. W latach 2013–2015 studiował kompozycję w The Royal Academy of Music w Aarhus pod kierunkiem Simona Steena-Andersena. W latach 2009–2014 odbył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Krzysztofa Meyera, którą ukończył z wyróżnieniem, otrzymując tytuł magistra sztuki. Po ukończeniu studiów doktoranckich pod kierunkiem Marka Chołoniewskiego w roku 2018 otrzymał stopień doktora sztuki. Habilitację obronił w 2022 roku. Oprócz działań autonomicznych tworzy muzykę do spektakli teatralnych i filmów. Pracuje jako asystent w Studiu Muzyki Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Bilety: 20 zł normalne, 10 zł ulgowe

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<