Dzikorosła – spektakl Katarzyny Żeglickiej

Inne przedstawienia

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 29 stycznia 2023, 18:30

Cricoteka zaprasza na premierę spektaklu Dzikorosła oraz rozmowę z Katarzyną Żeglicką.

Spektakl jest herstorią Dzikorosłej z Homo Non-Binarius. Przedstawicielka tego gatunku żyje wśród homo sapiens, czym zaburza ustalony przez nich ład i porządek. Jak chwast bywa niepożądana i niedopasowana do normalnego otoczenia. Ponoć miała być roślinką. Cechuje ją wytrzymałość i umiejętność dostosowania się do niesprzyjających warunków. Uznana przez przedstawicieli homo sapiens za zdolną do samodzielnej egzystencji. Nawożona jest rano, wieczór, we dnie i w nocy. Jej ciało ulegnie rozkładowi szybciej niż opakowania po substancjach, które przyjęła.

Spektakl kończy projekt artystyczno-badawczy z pogranicza tańca i performensu pn. „Dzikorosła”, realizowany przez artystkę w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2022 roku. Żeglicka wzięła na warsztat swoje doświadczenia osoby przewlekle chorej oraz cielesną obecność i osobistą relację z (eko)systemem; szukała odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co wiemy o chorych ciałach?
  • Co łączy antropocentryzm, normo-centryzm i ableizm?
  • Jak nienormatywna tożsamość rezonuje z (eko)systemem oraz jak ten (eko)system wpływa na nią?
  • Jakie zmiany zachodzą w leczonym, nienormatywnym i przewlekle chorym ciele i jak to wpływa na (eko)system?

W projekcie „Dzikorosła” ogromne znaczenie miały dla artystki rozmowy z aktywistycznymi i artywistycznymi osobami z niepełnosprawnością, crip i queer oraz książki: „Bydlęce brzemię” Sanaury Taylor, „Obumarła. Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka” Anne Boyer oraz „Patyki i Badyle” Urszuli Zajączkowskiej.

Koncept, choreografia i wykonanie: Katarzyna Żeglicka

Rozmowa po spektaklu tłumaczona na Polski Język Migowy.
Tłumaczenie na język ukraiński będzie można pobrać na miejscu przed premierą.
Spektakl dla osób od 15 roku życia
Wstęp wolny. Obowiązują rezerwacje miejsc: rezerwacje@cricoteka.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<