Polski ruch turystyczny w Karpatach Marmaroskich i Alpach Rodniańskich do wybuchu I wojny światowej

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 19 lutego 2023, 18:00

Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa zaprasza na wykład w ramach cyklu „Dworzec Karpaty”.

W ramach cyklu wykładów w Muzeum Podgórza będziemy odbywać dalsze i bliższe wędrówki po Galicji. Hasłem przewodnim cyklu jest Dworzec Karpaty, który w okresie międzywojennym znajdował się na pl. Zgody (ob. pl. Bohaterów Getta) i był obsługiwany przez Polski Związek Turystyczny.

Lutowy wykład poświęcony będzie polskiemu ruchowi turystycznemu w Karpatach Marmaroskich i Alpach Rodniańskich do wybuchu I wojny światowej, a zwłaszcza działaniom podejmowanym przez prekursorów polskiej turystyki karpackiej, dr. Hugona Zapałowicza i dr. Mieczysława Orłowicza, jak również prof. gimnazjalnego z Przemyśla Bolesława Błażka, pioniera psychologii wychowawczej i młodzieżowych obozów wędrownych. W dwutygodniowej wyprawie botanicznej Zapałowicza brali oni udział jako tragarze-przewodnicy: Wawrzyniec Szkolnik z Zawoi pod Babią Górą, czy Iwan Żyteniuk z Żabia. Akademicki Klub Turystyczny rokrocznie podejmował kilkudniowe wycieczki do Alp Rodniańskich (nierzadko z terenu ówczesnej Galicji przez tzw. Karpaty Marmaroskie). Innego rodzaju aktywnością turystyczną była czterotygodniowa wschodniokarpacka wyprawa przemyskich gimnazjalistów pod kierunkiem Bolesława Błażka na trasie Jaremcze – Dorna Watra, przez Karpaty Marmaroskie i Alpy Rodniańskie, gdzie latem 1912 r. Wybuch pierwszej wojny światowej sprawił, że ruch turystyczny zamarł, a Polacy pojawili się na pograniczu Karpat Marmaroskich i Alp Rodniańskich jako żołnierze Legionu Polskiego (austro-węg.) oraz carskiej armii (ros.) biorąc udział – 18-22 stycznia 1915 r. – w bitwie pod Kirlibabą-Ludwikówką (rum. Cârlibaba, węg. Lajosfalva, niem. Ludwigsdorf).

Prowadzenie: dr Dariusz Dyląg

Udział bezpłatny. Brak konieczności rezerwacji.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<