Klub Książki Środkowoeuropejskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 21 lutego 2023, 18:00

W czasie lutowego spotkania Klubu Książki Środkowoeuropejsiej uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o powieści Oczyszczenie fińsko-estońskiej autorki, Sofi Oksanen, jednej z najważniejszych twórczyń kultury krajów bałtyckich.

Oczyszczenie opowiada o II wojnie światowej, przejmowaniu władzy przez komunistów i upadku systemu w latach 90. w Estonii. Fabuła książki osadzona jest na wsi, a na plan pierwszy wysuwa się doświadczenie kobiet, które muszą znieść, przetrzymać kolejne epoki i zmiany władzy, i trwają na przekór nim wszystkim. Choć powstało w 2008 roku, Oczyszczenie, wpisuje się w najbardziej aktualne dyskusje społeczne: o wojennych gwałtach, wstydzie, cenie przetrwania, kompromisach moralnych, na które trzeba iść, by móc pozostać we własnym domu.
Oksanen nie tylko oddaje barwnie realia połowy XX wieku, ale też pyta o granicę kompromisu moralnego i o to, czy oprócz kata i ofiary istnieją jeszcze jakiekolwiek inne role dla ludzi wciąganych w wir historii. Polska literatura, choć ciągle przepracowująca wojnę i to często przy użyciu kobiecych postaci, nie ma chyba podobnej powieści i prawdopodbnie nie stawia takich pytań – zobaczmy więc, jak wygląda w Oczyszczeniu rozliczenie z mitem niewinności.

Organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji na wydarzenie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt umożliwi uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<