W czasie lutowego spotkania Klubu Książki Środkowoeuropejsiej uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać o powieści Oczyszczenie fińsko-estońskiej autorki, Sofi Oksanen, jednej z najważniejszych twórczyń kultury krajów bałtyckich.
Oczyszczenie opowiada o II wojnie światowej, przejmowaniu władzy przez komunistów i upadku systemu w latach 90. w Estonii. Fabuła książki osadzona jest na wsi, a na plan pierwszy wysuwa się doświadczenie kobiet, które muszą znieść, przetrzymać kolejne epoki i zmiany władzy, i trwają na przekór nim wszystkim. Choć powstało w 2008 roku, Oczyszczenie, wpisuje się w najbardziej aktualne dyskusje społeczne: o wojennych gwałtach, wstydzie, cenie przetrwania, kompromisach moralnych, na które trzeba iść, by móc pozostać we własnym domu.
Oksanen nie tylko oddaje barwnie realia połowy XX wieku, ale też pyta o granicę kompromisu moralnego i o to, czy oprócz kata i ofiary istnieją jeszcze jakiekolwiek inne role dla ludzi wciąganych w wir historii. Polska literatura, choć ciągle przepracowująca wojnę i to często przy użyciu kobiecych postaci, nie ma chyba podobnej powieści i prawdopodbnie nie stawia takich pytań – zobaczmy więc, jak wygląda w Oczyszczeniu rozliczenie z mitem niewinności.
Organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji na wydarzenie pod adresem mailowym: j.burnatowski@mck.krakow.pl. Kontakt umożliwi uzyskanie pomocy w dostępie do tekstu (lub ich fragmentów), będących podstawą do dyskusji.