Gypsum flesh story

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 20 stycznia 2023, 18:00 - wtorek, 21 marca 2023

Wyobrażenie ludzkiego ciała, jego obraz i reprezentacje przez tysiąclecia ulegały społecznym i kulturowym przemianom. Ciało było oglądane z różnych perspektyw; badane, czczone, podziwiane, będące obiektem pożądania, poddawane opresji i dyscyplinowane na rozmaite sposoby.

Kontekst dla wystawy i jej tytułu stanowi eksponowana na korytarzach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie kolekcja „gipsów”. Konkretnie odlewy antycznych i renesansowych rzeźb, sprowadzanych przez cały XIX wiek, a których ostatnich zakupów do zbiorów Akademii dokonywano jeszcze na początku XX stulecia. Zawarte w tytule terminy - GIPS i CIAŁO, budują szeroką klamrę między tym co żywe i mięsiste, a tym co martwe i stałe.

Snuta wobec tytułowych pojęć OPOWIEŚĆ będzie próbą przyjrzenia się współczesnym zjawiskom z obszaru sztuk wizualnych dla których ciało i jego reprezentacje nie tyle są tematem, co raczej przestrzenią namysłu nad tą specyficzną obsesją naszego gatunku, aby tworzyć wciąż to nowe repliki, odciski i wizerunki ciał. Wystawa prezentować będzie dzieła obierające różnorodne perspektywy na cielesność, fizyczność i figurę człowieka.

Prace artystów i artystek zaproszonych do wystawy Gypsum flesh story w Galerii ASP zaaranżowane będą wobec  wybranych odlewów antycznych rzeźb (z kolekcji Muzeum ASP w Krakowie). Odlewy które przez długie lata funkcjonowania uczelni artystycznych służyły za pomoce dydaktyczne w nauce rysunku, poprzedzające możliwość pracy z żywym modelem (wciąż sprowadzanym do roli rekwizytu) wpisane zostaną w inną opowieść. Opowieść o ciele które odczuwa, walczy o swoją podmiotowość i choć poddawane jest rozlicznym rygorom potrafi kształtować rzeczywistość.

Artyści/artystki: Marta Antoniak, Olaf Brzeski, Rafał Dominik, Bartek Górny, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Grzybacz, Agata Jarosławiec, Julia Kowalska, Grzegorz Kumorek, Nadia Markiewicz, Gizela Mickiewicz, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Zofia Pałucha, Andrzej Pawłowski, Dominik Ritszel, Paulina Stasik, Radek Szlęzak, Bartek Węgrzyn, Jan Eustachy Wolski, Kuba Woynarowski, Andrzej Wróblewski.Oraz prace z kolekcji Muzeum ASP w Krakowie: Władysław Maślakiewicz, Stanisław Popławski, Saturnin Świerzyński, Andrzej Wróblewski.

Kurator wystawy: Filip Rybkowski

Prace prezentowane na wystawie dzięki uprzejmości artystek i artystów, kolekcjonerów, Galerii Piktogram, Galerii Raster i Galerii Stereo.

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela, 13.00-19.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<