Religia, historia i przyszłość w kulturze afrokaraibskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 27 stycznia 2023, 19:00

Literatura, sztuka i religia Karaibów to temat ciągle jeszcze słabo rozpoznany, zarówno wśród szerszej publiczności, jak i w kręgach badaczy kultury, do czego redaktorzy monografii odnoszą się we wstępie, co również autorzy tomu pokazują na przykładach takich zjawisk jak literatura, muzyka i mitologia Afrokaraibów, złożone relacje między polityką a haitańskim vodou czy santeria – jej współczesna tożsamość i wpływ na meksykańskie kulty Santa Muerte.

O tych i innych tematach będą rozmawiali uczestnicy spotkania: Jakub Bohuszewicz, Adam Kwaśny, Dariusz Brzostek, Agata Mrowińska, Elżbieta Binczycka-Gacek, Lidia Kniaź-Hunek oraz Piotr Michalik, snując własne refleksje i odpowiadając na pytania publiczności.
Spotkanie poprowadzi Tomasz Pindel.

O książce:
Nie ulega wątpliwości, że redaktorzy oraz autorzy tomu wkroczyli na pole słabo rozpoznane w polskiej humanistyce. Poszukiwanie afrokaraibskich monografii i analiz napotyka u nas zasadniczą trudność, a jest nią ich niedostatek. Nie inaczej jest zapewne w potocznym imaginarium, w którym o lepsze biją się Jamajka z reggae, Haiti (legionowe i dramatyczne, nawiedzane trzęsieniami ziemi), Beyoncé, kubańskie cygara i pejzaże rodem z Piratów z Karaibów. Nie był ten region celem wielu polskich wypraw badawczych, nie stał się znaczącym punktem odniesienia dla teorii i stanowił w rezultacie rodzaj „plamki ślepej” między molochem Ameryki Północnej a archipelagiem Ameryki Południowej. Dobrze zatem się stało, że znalazła się grupa badaczek i badaczy, którzy kierują naszą uwagę w tym zapoznanym kierunku.
(Opis wydawcy)

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<