Speaking Concerts: Jazz Sebastian Bach

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 19 lutego 2023, 17:00

Muzyka Jana Sebastiana Bacha fascynowała wielu późniejszych kompozytorów. Nie oparli się jej także twórcy jazzowi, którzy wielokrotnie opracowywali jego muzykę: Jacques Loussier, Swingle Singers, Modern Jazz Quartet, Oscar Peterson. Przykłady można mnożyć… 

Co fascynowało ich w twórczości lipskiego kantora? To pytanie, które dało początek kolejnemu programowi z cyklu „Speaking Concerts”. Tytułowy Jazz Sebastian Bach będzie niejako pretekstem do szerszego spojrzenia na muzykę baroku, w której improwizacja (podobnie jak w jazzie) była jedną z najbardziej pożądanych umiejętności każdego muzyka.

Podczas koncertu odpowiemy na szereg pytań: 

  • Co to takiego basso continuo? 
  • Czy można widzieć muzykę? 
  • Ile funtów można zapisać cyframi? 
  • Czy Bach był dobrym band leaderem? 

W koncercie weźmie udział legenda polskiego jazzu – Andrzej Jagodziński wraz ze swoim trio w składzie: Andrzej Jagodziński, Czesław Cegielski i Adam Cegielski, wystąpią także Agnieszka Wilczyńska, Justyna Rekść-Raubo i Aleksandr Kunach.

W programie koncertu poza muzyką Bacha i Handla znajdą się najnowsze orkiestrowe aranżacje Andrzeja Jagodzińskiego, które zabrzmią w wykonaniu orkiestry Collegium F.

Znakomici artyści, genialna muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego stanowią gwarancję niezapomnianego wieczoru!

„Speaking Concerts” to autorski cykl koncertów Fundacji Fabryka Sztuki, wychodzący naprzeciw nawet najbardziej wybrednym gustom. Każdy z programów dotyczy konkretnego zagadnienia i ukazuje zarówno omawiane dzieło, jak i jego kompozytora w kontekście historycznym i kulturowym. Poprzez fuzję muzyki, multimediów, tradycji i dobrego humoru tworzymy atrakcyjny i unikalny w skali europejskiej format. Wykonywanie muzyki łączą z błyskotliwymi komentarzami charyzmatycznego dyrygenta Marcina Sompolińskiego oraz autorskimi filmami i prezentacjami.

Jak wyglądają̨ „Speaking Concerts”? Jak najprawdziwsze… śledztwo! Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością̨ godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirujący pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, i zdzierając maskę̨ powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest. W sprawach największej wagi ogromną rolę odgrywa plotka – kwestia pozornie nieistotna, która dyskretnie zmienia bieg zdarzeń.

Podczas dwudziestu koncertów z serii „Speaking Concerts” publiczność́ dowiedziała się m.in. o statusie majątkowym Antonio Vivaldiego, o tym, jak to możliwe, że premiera Święta wiosny Igora Strawińskiego skończyła się̨ interwencją służb porządkowych i kim byłby Jan Sebastian Bach, gdyby nie jego pracowite dzieci.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<