Markowska, Sendlerowa. Dwie Zagłady

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 26 stycznia 2023, 18:00

Dopiero w 1982 roku rząd Republiki Federalnej Niemiec uznał zbrodnię ludobójstwa popełnionego ze względów rasowych na Romach. Działalność politycznych i społecznych aktywistów oraz artystów wpłynęła na upowszechnianie wiedzy o Zagładzie Romów, na uznanie jej za fakt historyczny.

Niemal wszyscy znamy historię Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata, ale niewielu z nas pamięta o Alfredzie Markowskiej, której działalność w czasie II wojny światowej pozwoliła ocalić wiele dzieci romskich i żydowskich.

W przeddzień I rocznicy śmierci tej bohaterki, odznaczonej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski, Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na rozmowę o Zagładzie europejskich Romów i Żydów. W spotkaniu wezmą udział dr Edyta G

Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

dr Edyta Gawron – adiunktka w Instytucie Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w historii współczesnej Żydów w Polsce, historii Zagłady oraz diaspory żydowskiej w XX w. Współredaktorka i współautorka m.in. książki „Nie tylko Kroke. Historia Żydów krakowskich” (2022). Kuratorka i współkuratorka wystaw, m.in. wystawy stałej w Fabryce Schindlera. Prezeska zarządu fundacji prowadzącej Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Przewodniczy Akademickiej Radzie Doradczej projektu European Holocaust Research Infrastructure (EHRI). Stypendystka Yad Vashem, Departamentu Stanu USA, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (USHMM). 

dr Elżbieta Mirga-Wójtowicz – animatorka kultury, politolożka i badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami UW. Przez prawie 15 lat pracowała w administracji rządowej realizując politykę państwa wobec mniejszości etnicznych i narodowych. W latach 2008–2014 Pełnomocniczka Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Od 12 lat współorganizuje projekt upamiętniający Zagładę Romów „Dikh He Na Bister”. Autorka publikacji naukowych i raportów ewaluacyjnych dla KE w ramach Roma Civil Monitor. Członkini Europejskiego Instytutu Sztuki i Kultury Romów.

dr Monika Weychert – krytyczka, kuratorka i kulturoznawczyni. Pracuje w Uniwersytecie  SWPS i ASP Warszawa. Była związana z Galerią Foksal i Muzeum Rzeźby w Królikarni – Oddziałem MNW. Zrealizowało około 100 wystaw jako freelancerka, m.in. zbiorową ekspozycję „Domy srebrne jak namioty” (Muzeum Narodowe w Warszawie, 2014), gdzie swoje prace wystawiała również Małgorzata Mirga-Tas. Tematyką romską zajmuje się od 25 lat. W 2019 r. obroniła doktorat „Niewidzialna Zagłada. Romska sztuka współczesna jako bunt podporządkowanych innych”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<