Drążenie miasta

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na wydarzenia w ramach święta oddziału:
W najbliższej odsłonie święta chcemy Państwu opowiedzieć o piątym elemencie – eterze, czyli żywiole, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty. Opowiemy o Krakowie w kontekście szeroko rozumianej duchowości i sfery sakralnej (wierzenia, religia, astrologia, zagadnienia etnograficzne, sztuka sakralna, wybitne krakowskie umysły ). Chcemy poruszyć tematy, które pomogły nam w poprzednich edycjach święta oddziału opowiadać o mieście przez pryzmat wody, ognia, a potem powietrza i ziemi. Są to: religia/obrzędowość, nauka, sztuka, życie codzienne/rodzina. Zgodnie z wypracowanym schematem zapraszamy na wtorkowe wykłady otwarte, sobotnie spacery lub warsztaty, a  w ostatnią niedzielę stycznia na zajęcia dla rodzin z dziećmi, ale w tym roku mamy jeszcze dla Państwa kilka dodatkowych propozycji. Podczas wykładów wtorkowych pragniemy zaprosić prelegentów, którzy opowiedzą o: życiu religijnym Krakowa, jego sztuce sakralnej, astrologii w wiekach średnich, wierzeniach ludowych, miejscach świętych, niebie i zaświatach. Podczas spacerów i wyjść planujemy obserwować gwiazdy i oglądać krakowską sztukę sakralną oraz pamiątki po słynnych przywódcach duchowych Krakowa i Małopolski.

Program:

Wykłady
10 stycznia (wtorek), 17.30
Urania krakowska. O historii astronomii w Krakowie
Prowadzenie: Mariusz Meus (Zamek Królewski na Wawelu)
Wstęp bezpłatny

17 stycznia (wtorek), 17.30
Nie tylko wąż domowy. O (nie do końca) eterycznych współmieszkańcach krakowian i krakowiaków
Prowadzenie: Dorota Majkowska-Szajer (Muzeum Etnograficzne w Krakowie)
Wstęp bezpłatny

24 stycznia (wtorek), 17.30
Między sacrum a profanum. O duchowości dawnych mieszkańców Krakowa
Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal (Muzeum Krakowa)
Wstęp bezpłatny
 
31 stycznia (wtorek), 17.30
Monastyczne Sevres, czyli wpływ duchowości zakonów na architekturę najbardziej znanych kościołów klasztornych Krakowa
Prowadzenie: Katarzyna Matusik-Niwicka (krakowska przewodniczka miejska, członkini Federacja Stowarzyszeń Przewodnickich)
Wstęp bezpłatny

Spacer
14 stycznia (sobota), 18.00
Eteryczny spacer na Kopiec Kraka
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Poszukiwanie mitycznego eteru najlepiej rozpocząć po zmroku, i to w miejscu owianym pradawnymi legendami. Podczas wieczornego spaceru na Kopiec Kraka uczestnicy przede wszystkim dowiedzą się, co można zobaczyć na krakowskim, styczniowym niebie. A dostrzec będzie można m.in. bardzo jasnego Jowisza i Marsa, najjaśniejszą gwiazdę – Syriusza, a także charakterystyczne „zimowe” gwiazdozbiory jak Orion, Woźnica czy Bliźnięta. Obserwacji planet, gwiazd i gwiazdozbiorów będzie towarzyszyła opowieść o tym, jak wszechświat był postrzegany w czasach, gdy uważano, że to ziemia znajduje się w jego centrum. Uwaga! Gdyby niebiosa okazały się pochmurne, chwycimy za telefony wykorzystując darmowe aplikację takie jak Sky Map czy Stellarium lub uczestnicy zostaną poinformowani o zmianie terminu!
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Cena: 15 zł

Warsztaty dla dorosłych
21 stycznia (sobota)
, 12.00
Warsztaty średniowiecznej astrologii
Miejsce: Rynek Podziemny
Współcześnie astrologia kojarzona jest przede wszystkim z przesądem, szarlataństwem i zabobonem. Warto więc opowiedzieć, że kiedyś było inaczej. Klaudiusz Ptolemeusz z Aleksandrii, twórca obowiązującego przez ponad 1000 lat modelu wszechświata, był również kodyfikatorem starożytnej wiedzy astrologicznej. W średniowieczu (a także w renesansie) astrologia cieszyła się dużą estymą, a do jej apologetów należeli św. Tomasz z Akwinu, filozof Roger Bacon czy też św. Albert Wielki, doktor Kościoła katolickiego, który był autorem dzieł astrologicznych. Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się więcej o dawnej astrologii oraz nauczą się podstaw interpretowania wpływu planet według klasycznych źródeł.
Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego)
Cena: 15 zł
Uwaga: uczestnicy podczas zapisów będą proszeni o podanie daty urodzenia, która będzie potrzebna do przygotowania zindywidualizowanych materiałów astrologicznych na warsztaty.

Warsztaty dla rodzin
29 stycznia (niedziela),
12.00 i 13.30
Woda, która nie moczy rąk. Zimowe rozkminki alchemiczne
Uwaga! To nie żart! Słynna detektywka Fishka, kopiąc tu i tam w Krakowie, odnalazła coś bardzo tajemniczego i jest to prawdopodobnie (choć trudno w to uwierzyć)…. alchemiczna skrzynka. Biedna kobieta siedzi od tej pory w swoim biurze i usiłuje rozgryźć zagadkę. Czy rozbić skrzynkę młotkiem? Czy może lepiej jej w ogóle nie ruszać, bo alchemicy byli nie w ciemię bici i mogli swoje sprzęty zaczarować… Coś w tej skrzynce jednak ją przyciąga, tylko co? Jak się do tego dobrać i co z nią robić dalej? Zapraszamy na warsztaty o sekretach krakowskich alchemików. Poszukamy wody, która nie moczy rąk, a może nawet uda nam się odkryć sekret kamienia filozoficznego i przepisu na złoto? Nie obędzie się bez krakowskich specjalistów z dziedziny alchemii: Sędziwoja, Twardowskiego i innych…
Prowadzenie: Łucja Malec-Kornajew, czyli Pani Fishka (Dziecięce Biuro Detektywistyczne Fishka Tours)
Cena: 15 zł (jeden opiekun wstęp bezpłatny)

***
Informacje organizacyjne:
Ceny:

Warsztaty i spacery – 15 zł
Wykłady – udział bezpłatny
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją
Rezerwacje: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<