Robert Bubel i Marcin Koleśnik. Wszystkie możliwe ścieżki. Malarstwo

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 27 stycznia 2023, 18:00 - sobota, 25 lutego 2023

Od autorów: Każdy z nas, malarzy, ma swoją ścieżkę, którą podąża. Szlak wyznaczany rzeczami ważnymi dla każdego oddzielnie. To odrębne ścieżki. Czasem równoległe, czasem bliższe sobie, a niekiedy odległe.

(...) Jak to zostało powiedziane, ścieżek malarskich jest mnóstwo. . Punktów zapalnych, aspektów rzeczywistości dostrzeganych i opisywanych, dróg poszukiwań a przede wszystkim środków ekspresji. Ta wystawa jest po to, żeby pokazać tę wielość ścieżek i środków wyrazu. Zestawy obrazów, sposoby położenia plam, prowadzenia pędzla, zestaw kolorystyczny, kompozycja traktowana tak, czy inaczej, tematyka, czy używane motywy, – wszystko jest inne, widziane z innej strony, malowane inaczej. Albo takie się wydaje. Bo przecież w tej inności, to ciągle malarstwo: układ plam barwnych na płaskim płótnie ułożonych w określonym porządku. Te porządki są inne i spojrzenie malarza kieruje nasz wzrok w inne strony. Ale też ciągle to malarstwo, mały wycinek środków wyrazu używanych przez sztukę w ogóle. Samo malarstwo jest płaszczyzną wspólną. A przecież i różnorodność punktów widzenia, a przede wszystkim wyrażanych emocji, intuicji i myśli, – tak inna, odróżniająca jednego autora od drugiego, – ma coś, co jednoczy. Choćby nacisk na przekaz wrażeniowy, intuicyjny i emocjonalny. Różnorodny a jednak posiadający część wspólną.
Nie dajmy się zwieść różnicom. One są oczywiste, widzimy je, odbieramy i budzą w nas inne reakcje. To są realne różnice. Ale jest w ich działaniu ambiwalencja i paradoks. To co inne, różnorodne, ma też aspekt wspólny. I chcieliśmy pokazać różnice, ta wystawa po to jest, – pokazać inne sposoby widzenia. Ale wystarczy pochylić się nad drugim i trzecim spojrzeniem na te obrazy i dostrzeżemy płaszczyzny wspólne. Bo takie jest malarstwo, taka jest sztuka w ogóle: pokazuje różnorodność, ale nie dzieli.

Robert Bubel – malarz, ur. w 1968 w Żarkach k/Częstochowy. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Z. Grzybowskiego w 1997 r. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Od 1990 roku mieszka i pracuje w Krakowie.
Artysta zwykle pracuje nad kilkoma cyklami równolegle; w 2022 to przede wszystkim cykle kontynuowane od 2018  „Moje miejsce na ziemi” i „Deja vu” oraz cykl miniatur „20×20”.

Marcin Koleśnik – absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał w pracowni malarstwa prof. Adama Brinckena w 2006 r. Po studiach działał w grupie „Okolice 80” (wystawy w Polsce i Niemczech), po rozwiązaniu grupy rozpoczął działalność w projektach muzycznych z pogranicza free-jazzu i muzyki improwizowanej. Obecnie zajmuje się malarstwem, grafiką, tworzy ilustracje, pracuje w branży filmowej. Prowadzi klasę rysunku i storyboardu w szkole filmowej w Krakowie. Laureat Grand Prix Piątego Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (2022 r.).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<