Dzikie ogrody Kostaryki. Część I - parki narodowe wybrzeży Pacyfiku

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 10 grudnia 2022, 11:00
Webinar z cyklu Poznajemy ogrody

Link do rejestracji na clickmeeting:

https://okn.clickmeeting.com/dzikie-ogrody.../register

Kostaryka to państwo położone w Ameryce Centralnej między Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym, w strefie klimatu podrównikowego. To zielony raj pełen pięknych krajobrazów, od bajkowych plaż obmywanych morskimi falami po spowite mgłą tropikalne lasy górskie, kraina wielu wygasłych, a także aktywnych wulkanów, ojczyzna wielu rzadkich endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

Kostaryka znajduje się w granicach krainy neotropikalnej charakteryzującej się dużą różnorodnością biologiczną. Występuje tu ponad 500 tysięcy gatunków roślin i zwierząt, co stanowi prawie 4% wszystkich gatunków na całym świecie, czyli co 20 znany gatunek występuje w Kostaryce! Wyjątkowa różnorodność fauny i flory wynika z położenia geograficznego tego państwa pomiędzy Ameryką Północną i Południową. Teren ten od milionów lat jest pomostem łączącym te dwa kontynenty, co sprawiło, że bardzo różne gatunki zwierząt, grzybów i roślin obu kontynentów mieszają się w tym miejscu. Różnorodność przyrody Kostaryki odzwierciedla liczba parków narodowych, rezerwatów i obszarów chronionych, których w sumie jest ponad 160, a łączna ich powierzchnia stanowi około 25% powierzchni całego kraju. Ochrona dzikiej przyrody jest jednym z priorytetów Kostaryki, a turystyka, głównie eko-turystyka przyrodnicza, jest największą branżą w kraju, zatrudniającą ponad 13% siły roboczej. Na każdym kroku widać dążenia do zminimalizowania negatywnego wpływ działalności człowieka na przyrodę, np. ponad 90 % energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, a miejscowa społeczność już od szkolnych lat edukowana jest w zakresie ochrony przyrodniczego bogactwa tego kraju.

Kostaryka posiada 28 parków narodowych, położonych na bardzo zróżnicowanych klimatycznie obszarach. Na tropikalnym i wilgotnym wybrzeżu karaibskim cały rok są intensywne opady (do 6 tys. mm rocznie), natomiast po stronie pacyficznej opady występują tylko w okresie od maja do grudnia (do 2 tys. mm rocznie), w pozostałych miesiącach panuje susza. W mgielnych lasach górskich zajmujących centrum kraju jest znacznie chłodniej, a deszcze mogą padać nawet codziennie.

Poznamy dwa parki narodowe położone na Wybrzeżu Pacyfiku: Park Narodowy Manuel Antonio – najmniejszy, a zarazem najpopularniejszy park narodowy Kostaryki oraz Park Narodowy Carara - gdzie spotykają się flory stosunkowo suchego lasu tropikalnego północnych wybrzeży Pacyfiku i bardziej wilgotnych lasów południowej części tego wybrzeża. Parki pełne nie tylko roślin – niezwykłych drzew, lian i pnączy, storczyków i innych epifitów, ale i zwierząt - licznych gatunków małp, nietoperzy, mrówek, niezwykle ubarwionych żab, leniwców, ostronosów i niezliczonych ptaków jak wielobarwne kolibry, ary szkarłatne czy tukany. Odwiedzimy też Ogród Wodospadów La Paz (La Paz Waterfal Garden), oraz tropikalne ogrody przy hotelach i hostelach turystycznych, pełne egzotycznych roślin pochodzących głównie z miejscowej flory.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<