Kultura Romów w Europie Środkowej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 8 grudnia 2022, 18:00

Mimo że Romowie nie są jednorodną grupą, bo przecież nie łączy ich język czy wspólna państwowość, trwa romskie przebudzenie. Artyści i naukowcy romskiego pochodzenia są coraz widoczniejsi, a efekty ich pracy zauważane i doceniane, czego świadectwem są chociażby sukcesy Małgorzaty Mirgi-Tas.

Na spotkaniu Kultura Romów w Europie Środkowej zostanie zaprezentowany najnowszy numer kwartalnika ,,HERITO" (48). Czasopismo przygląda się nie tylko historii Romów, ale także ich współczesności, zwłaszcza temu, jak szeroko pojęta „romskość” przejawia się w architekturze, kulturze i sztuce naszej części świata.
W wydarzeniu wezmą udział Adam Bartosz, Edyta Jaśkowiak oraz Bartosz Sadulski, sekretarz redakcji kwartalnika ,,HERITO". Spotkanie z tłumaczeniem na Polski Język Migowy będzie transmitowane na profilu FB MCK.

Adam Bartosz – etnograf, w latach 1980–2012 dyrektorem Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Współtwórca i prezes tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej; pomysłodawca i organizator Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”, Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów. Autor m.in. Katalogu zbiorów cyganologicznych (2007) oraz My Cyganie/Amen Roma (2008). Za swoją pracę i działalność otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodę Specjalną Muzeum POLIN.
Edyta Jaśkowiak – działaczka na rzecz społeczności romskiej. Sekretarzyni Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego Harangos w Krakowie, członkini międzynarodowej sieci TERDI PE. Stypendystka programu rządu amerykańskiego International Leadership Visitor Program. Asystentka edukacji romskiej. Na terenie Nowe Huty prowadzi świetlicę integracyjną dla dzieci i młodzieży Amaro Kher.
Bartosz Sadulski – pisarz i redaktor, autor powieści Rzeszot, za którą otrzymał Nagrodę im. Kościelskich oraz był nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada, oraz trzech tomów wierszy. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Mieszka w Nowej Hucie.

Spotkanie będzie również transmitowane online.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<