Elektryczne wizje

Inne przedstawienia

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 5 grudnia 2022, 20:00

Projekt „Elektryczne wizje” to audioperformens zrealizowany na podstawie życia i twórczości krakowskich futurystów.

Sto lat temu na ulicach Krakowa, w rynku, w kawiarniach, teatrach i pijaniach, swój czas miała garstka ekscentrycznych, bezkompromisowych poetów, pisarzy, futurystów — byli to przede wszystkim Tytus Czyżewski, Bruno Jasieński, Stanisław Młodożeniec. Spierali się ze światem, z życiem, z zastanymi normami, prądami, poglądami na społeczeństwo i jednostkę. Postanowili radykalnie zmienić ten świat i zrobili to z rozmachem. Przez kilka lat skandalizowali Kraków i Polskę swoimi pozeokoncertami, happeningami, performencami, manifestami. Wzbudzali zachwyt oraz zgorszenie, żegnały ich owacje na stojąco oraz równe często kamienie rzucane przez oburzoną publiczność. Ich głównym celem było zwrócenie uwagi na człowieka „tu i teraz”, w obecnej kondycji, z bieżącymi problemami, patrzącego na współczesność oraz przyszłość. Fascynowali się technologią, nauką, krytykowali kołtuństwo oraz konsumpcjonizm, patrzyli w przyszłość z zachwytem połączonym z niepokojem, wzywali do przepracowania zmieniającego się i przyśpieszającego świata. Maszyny, tłumu. Szukali nowego języka, nowej formy, która bez zakłamania przedstawi współczesnego człowieka, wzywali do „radykalnej demokratyzacji życia”, szukali wyzwolenia dla siebie i innych, ostatecznie stając się niedocenioną, zabawną ciekawostką tłumu łaknącego sensacji. Sto lat po ich manifestach rozdawanych i wykrzykiwanych na krakowskim rynku okazuje się, że w dużej mierze mieli rację. Wciąż musimy przepracować maszynę.

Projekt „Elektrycznych wizji” w Łaźni Nowej jest audioperformensem, czyli muzycznym, performatywnym słuchowiskiem, czytanym na żywo wśród publiczności. Zostanie on nagrany audio. „Elektryczne wizje” przeprowadzanie są w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa na rok 2022, którego laureatem jest Bartek Harat.

  • Reżyseria: Bartek Harat
  • Scenariusz i dramaturgia: Bartek Harat
  • Muzyka: Dominik Stroka, Paweł Penarski
  • Występują: Tomasz Augustynowicz, Szymon Czacki, Dominika Feiglewicz, Marcin Kalisz, Antoni Milancej, Sebastian Oberc, Anna Paruszyńska-Czacka, Alina Szczegielniak

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<