Spotkanie z Danutą Kuroń

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 3 grudnia 2022, 16:00

O aktualnej sytuacji na granicy opowie Danuta Kuroń – działaczka społeczna, prezeska Fundacji Edukacyjnej Jacka Kuronia, od sierpnia 2021 roku zaangażowana w niesienie pomocy na granicy.

19 listopada tuż przy granicy, po białoruskiej stronie, znaleziono ciało martwego mężczyzny. Tego samego dnia polscy aktywiści spotkali w lesie 16-latka z Sudanu z butami przymarzniętymi do stóp. Po trzech godzinach w szpitalu chłopak został zabrany przez Straż Graniczną. Ta sama Straż wyrzuciła do białoruskiego lasu dwie rodziny z małymi dziećmi, z których jedno straciło wcześniej przytomność po upadku z wysokości.
To tylko garść informacji z granicy z Białorusią z ostatnich tygodni. Kryzys humanitarny wciąż tam trwa i domaga się niezwłocznych działań. A te wciąż są niesione tylko przez nieformalne grupy i wolontariuszy.

W sierpniu 2021 organizowałam pomoc rzeczową dla obozu pod Usnarzem, następnie podejmowałam zakończone niepowodzeniem próby włączenia MCK i PCK do pracy humanitarnej na granicy polsko-białoruskiej oraz organizowałam „bezpieczne miejsca” w Warszawie i Lublinie. Od maja do września tego roku prowadziłam magazyn w Teremiskach. Obecnie, razem z koleżankami, szukamy sposobu, by praca humanitarna na granicy polsko-białoruskiej była systemowo finansowana.
Danuta Kuroń
 
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<