Wyszukaj Klasyka: Witold Zechenter

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 13 grudnia 2022, 18:00

Poeta, satyryk, publicysta, autor piosenek, słuchowisk i programów radiowych, wszechstronna osobowość artystyczna Krakowa przez ponad siedem dekad XX wieku – Witold Zechenter będzie bohaterem ostatniego spotkania z cyklu „Wyszukaj Klasyka”, w którym przypominane są nieprzeciętne sylwetki uczestniczek i uczestników życia kulturalnego Krakowa.

Przyszły poeta urodził się 29 grudnia 1904 roku w rodzinie Edmunda Zechentera, znanego krakowskiego pisarza, dziennikarza i organizatora życia literackiego oraz Heleny z Klemensiewiczów, pochodzącej ze znanej nauczycielskiej rodziny ze Lwowa. Przedwcześnie osierocony przez matkę Witold Zechenter właśnie we Lwowie, u ciotki Teresy Klemensiewicz, również pisarki, odnalazł drugi dom i odebrał wychowanie.
Do Krakowa powrócił by uczęszczać do szkół, ukończył Gimnazjum im Jana III Sobieskiego, następnie studiował filologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych przebywał w Paryżu, gdzie kontynuował studia w dziedzinie literatury, pracował jako tłumacz i korespondent czasopism krajowych. Po powrocie do Krakowa poświęcił się dziennikarstwu i na stałe dołączył do redakcji wpływowego wówczas „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”. W 1929 roku Witold Zechenter zadebiutował jako poeta tomem Ręka na sterze. W 1932 ogłosił aż dwa zeszyty wierszy – Niebieskie i złote oraz Linia prosta.
Choć sam siebie miał przede wszystkim za poetę lirycznego, jednak to twórczość humorystyczna, satyry i parodie przyniosły Zechenterowi największą popularność u czytelników. Pierwszy zeszyt utworów lekkich Guzy dla muzy opublikował w 1939 roku, tuż przed wojną.
Okres wojny i okupacji niemieckiej nie oszczędził Zechentera. Prowadził księgarnię, udzielał się w podziemnym życiu literackim, bywał aresztowany. Czy to dla ucieczki od ciężkiej rzeczywistości, czy z innych powodów, ale właśnie podczas okupacji niemieckiej otwiera Zechenter kolejny, jakże ważny, dział swej twórczości – utwory dla dzieci i młodzieży, wydając w 1942 roku Bajdy krasnoludkowe.
Dopiero okres powojenny przyniósł największy rozwój działalności twórczej i organizatorskiej Witolda Zechentera. Tuż po wycofaniu się wojsk hitlerowskich angażuje się w założenie pierwszego powojennego krakowskiego pisma codziennego – „Dziennika Polskiego”. Zakłada także, w 1946 roku, pierwszą popołudniówkę w powojennym Krakowie – wspominane w wielu domach z wielkim sentymentem „Echo Krakowa”. Angażuje się także w organizację Radia Kraków, w którym do ostatnich swoich dni, przez ponad trzydzieści lat, mieć będzie stały felieton.
W powojennej twórczości literackiej Zechentera dominują satyry i książki dla dzieci. W sumie, od 1945 roku do śmierci ogłasza dwadzieścia tytułów, z czego większość stanowią właśnie humoreski i literatura dla młodszego czytelnika. Jako poeta liryczny daje się w drugiej połowie życia Zechenter poznać jeszcze w 1976 roku, publikując ostatni tom nowych utworów Godzina zmierzchu.
Nie sposób także nie wspomnieć o szerokiej teatralnej działalności Witolda Zechentera. W latach pięćdziesiątych był kierownikiem literackim ówczesnego Teatru Młodego Widza (dzisiejszej Groteski) czy Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. W latach sześćdziesiątych był kierownikiem krakowskiej „Estrady”. Pisywał liczne recenzje i felietony z teatralnego życia.
Ostatnim wielkim dziełem Witolda Zechentera była książka wspomnieniowa Upływa szybko życie wydanej po raz pierwszy w 1971 roku, następnie w zmienionej formie w 1975. Ten barwny opis literackiego świata Krakowa od czasów jeszcze sprzed I wojny światowej, aż do lat siedemdziesiątych jest cennym dokumentem i świadectwem, ale przede wszystkim pięknie napisaną opowieścią o wielkich ludziach i trudnych czasach.
Witold Zechenter zmarł w Krakowie 28 kwietnia 1978 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim.

O wieloletnim redaktorze „Echa Krakowa”, na którego zabawnych wierszach wychowywały się pokolenia krakowian opowie wybitna badaczka literatury i córka poety – prof. Elżbieta Zechenter-Spławińska.
Rozmowę poprowadzi Marcin Wilk.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<