Dwutygodnik: dział ukraiński

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 30 listopada 2022, 18:00

Na krakowskim spotkaniu Sofia Andrukhovych i Żenia Nesterovych podzielą się swoimi przemyśleniami na temat tego, w jaki sposób dzisiaj język jest domem bycia, jeśli dom jest codziennie niszczony.

Nie mogę czytać. Nie mogę słuchać muzyki. To najbardziej typowa odpowiedź Ukraińców na pytanie, jak na ich codzienne życie wpływa wojna. Nie tylko odbiera dar mowy, wymazuje znaczenie znanych i zwykłych słów, sprawia, że człowiek zamiera w smutku. Wojna kradnie zdolność do zanurzenia się w innym świecie, do rozluźnienia w tekście, dewaluuje znaczenie codziennych czynności, marzeń. Gdy jest wojna, sztuka zbyt mocno boli, słowo ucieka.
Co zrobić z doświadczeniem wojny, z którym człowiek nie powinien pozostawać sam? Pokonujemy przepaść tego powtarzalnego i długotrwałego doświadczenia za pomocą słów i obrazów, opowiadając i słuchając historii, które bywają trudne i, jak rzeka, szukają innych sposobów bycia. Jak literatura i publicystyka kulturalna – beletrystyka, dziennikarstwo, dokument – radzą sobie z rzeczywistością wojny? O czym mówią świadkowie, a o czym wciąż milczą? Jak obecna wojna w Ukrainie sprawia, że zbiorowa pamięć o innych dramatycznych wydarzeniach naszej historii – Hołodomorze, II wojnie światowej i Holokauście – nabiera znaczenia?

Sofija Andruchowycz – ukraińska pisarka, tłumaczka, autorka książek Kobiety ich mężczyzn (2005, wydanie polskie 2007), Siomga (2007, wydanie polskie 2009), Amadoka (2020). Tłumaczka książek Manueli Gretkowskiej, J. K. Rowling, Nicka Daviesa, Gregora Dallasa, Petera Taylora, Jennifer Egan oraz Ayn Rend. Laureatka m.in. nagrody literackiej wydawnictwa „Smołoskyp” (2001), Nagrody „Litakcent Roku” (2014), „Książka Roku BBC” (2014) oraz Nagrody literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (2015).
Jewhenia Nesterowycz – ukraińska krytyczka, publicystka, menedżerka kultury. We współpracy z Jurijem Izdrykiem opublikowała książkę Summa (2016). Współredaktorka działu kultury gazety internetowej „Zbrucz” (2013-2018), autorka pism „Korydor”, „Liwyj bereh” i innych. W 2016 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie dla krytyków sztuki Stedley Art Foundation.
Spotkanie poprowadzi Vira Baldyniuk – dziennikarka, krytyczka, kuratorka programów edukacyjnych. Redaktorka działu Ukraina w „Dwutygodniku”. Laureatka nagrody Women in Arts przyznawanej przez Instytut Ukraiński i UN Women Ukraine (2021).
Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim. Dostępne będzie tłumaczenie symultaniczne na język polski.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<