Spotkanie z Barbarą Woźniak

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 5 grudnia 2022, 18:00

Podczas spotkania podjęty będzie temat choroby Alzheimera, żałoby, ale także innych wątków poruszonych w książce Barbary Woźniak.

Szymon Kowalski, wykładowca akademicki prowadzący zajęcia z etyki dla przyszłych lekarzy, na polecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Z początkiem roku akademickiego przeprowadza się do rodzinnego miasta, Tarnowa, by zająć się ojcem chorującym na alzheimera. Henryk jeszcze żyje, ale już go nie ma, a w każdym razie jest go z dnia na dzień coraz mniej – blaknie niczym liczby z obrazów Romana Opałki.
Pochwyceni przez Barbarę Woźniak w intertekstualną sieć, czytamy wraz z głównym bohaterem jej powieści Foucaulta i Sontag, Dagermana i Lavant, a jednocześnie towarzyszymy mu w nieoczywistej pracy żałoby, słuchając Cohena i Świetlickiego.
Jakkolwiek byśmy się starali, pytań dręczących Szymona nie da się zlekceważyć: co mają ze sobą wspólnego nowoczesna ideologia biopolityczna i pozycja pacjenta we współczesności? I czy wszyscy – mimowolnie, rządzeni przez dyskurs – jesteśmy Baumanowskimi ogrodnikami plewiącymi chwasty w trosce o zdrowie publiczne?
(Opis wydawcy)

Barbara Woźniak – absolwentka socjologii na Wydziale Filozoficznym UJ, obecnie adiunkt w Zakładzie Socjologii Medycyny Collegium Medicum. Początkowo publikowała głównie teksty naukowe, ale od niedawna realizuje się także prozatorsko. W 2021r. zadebiutowała powieścią Niejedno. Laureatka tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Trzeciak z Katedry Krytyki Współczesnej Wydziału Polonistyki UJ oraz przewodnicząca KNALiK, Wiktoria Kulak

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<