Dobiesław Gała. Epicentra

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 19 listopada 2022 - piątek, 9 grudnia 2022

Nowa odsłona cyklu ponad trzydziestu prac uznanego krakowskiego artysty rzeźbiarza Dobiesława Gały, prodziekana wydziału rzeźby krakowskiej ASP (ur. 1975), zaprezentowana została w Galerii w Przyziemiu. To kolejna z przemyślanych prezentacji prac ukazująca rozwój i ewaluację jego twórczych idei oraz uniwersalizm w pokazywaniu ważnych ontologicznych tematów. Czym właściwie są tytułowe epicentra?

To najważniejsze punkty, które emanują energią, zarówno w sferze intelektualnej odnosząc się do świadomości, a także w sferze materialnej bezpośrednio nawiązując do miejsc, w których zaszły określone zdarzenia i zjawiska wywołane zarówno działalnością człowieka, jak i innymi procesami zachodzącymi samoistnie w procesie przyrodniczym i cywilizacyjnym. Dobiesław Gała świetnie pokazał zależności między nimi, nadając im jedyną w swoim rodzaju plastyczną formę, która określa jego nowy i oryginalny artystyczny język. Jest nią skrupulatnie budowana wielowymiarowa reliefowa hybryda rysunku i rzeźby.

Prace Dobiesława Gały są niczym magnes, przyciągają nie tylko wzrok i skłaniają do głębszej refleksji poprzez uniwersalizm treści, które przekazują. Pozostawiają szerokie pole interpretacyjne oraz prowokują pytania o przyszłość. Warty podkreślenia jest również fakt, iż ich wykonanie jest również estetyczne. Wyjątkowa intensyfikacja elementów malarskich, rysunkowych i rzeźbiarskich tworzy wręcz niezwykłą paletę tekstur i barw. Nagromadzenie ogromnej ilości środków formalnych na stosunkowo niewielkiej powierzchni obrazów przy zachowaniu odpowiednich proporcji i wyczuciu balansu jest wręcz mistrzowskie.

Nie tylko koneser sztuki, ale każdy kto doświadczy obcowania z tymi strukturami uświadomi sobie, jak ważne procesy zachodzą w ludzkiej psychice oraz w otoczeniu człowieka. Czy są równoległe? Poniekąd tak, ale to zależy od indywidualnej interpretacji, na którą w tym wypadku pozwala artysta.

Twórczość Dobiesława Gały bez wątpienia jest nowym otwarciem w sztuce polskiej, o czym świadczą doskonałe recenzje jego prac w ujęciu znawców tematu oraz krytyków sztuki. By się o tym osobiście przekonać, warto wybrać się do krakowskiej Galerii Sztuki W Przyziemiu przy ul. Starowiślnej 36, gdzie wystawę można podziwiać do 9 grudnia br.

Dobiesław Gała (1975) – absolwent Wydziału Rzeźby na krakowskiej ASP im. Jana Matejki, a obecnie jego Prodziekan. Dyplom w 2000 roku w pracowni profesora Mariana Koniecznego. Wyróżniony wieloma nagrodami w tym: stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego artysty Tima Scotta i stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2020 za zestaw prac pt. Strefa Naznaczona I i Strefa Naznaczona II. Jury w uzasadniając swój werdykt podkreśliło dwa istotne elementy, którymi są: minimalizm środków wyrazu oraz siła przekazu, która pozwala doświadczać tajemnicy czasu. Dobiesław Gała jest artystą o imponującym dorobku twórczym, zrealizował ok. 80 wystaw.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<