GLOD

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Marcina GLODa – austriackiego artysty z polskimi korzeniami.

Po wielu latach i wystawach w Europie Zachodniej (Austria, Szwajcaria, Niemcy, Holandia) oraz na Bliskim Wschodzie (Dubaj) GLOD wraca do kraju swoich narodzin, by zaprezentować własną sztukę oraz zabrać głos w sprawie ostatnich wydarzeń na świecie. Podczas wernisażu w Krakowie będzie miała miejsce premiera nowego obrazu GLODa pt. „Neighbours” (Sąsiedzi), inspirowanego wydarzeniami na Ukrainie.

GLOD, ur. 1994 w Krakowie, mieszka i pracuje w Wiedniu. Początkowo realizował się jako grafik i dyrektor kreatywny. Obecnie skupia się wyłącznie na działalności artystycznej. Jego prace lokują się na styku street artu, graffiti i malarstwa. Traktuje je jako pola napięć, które są dla niego źródłem inspiracji i umożliwiają tworzenie bardzo szerokiego spektrum prac. Swoimi pracami GLOD próbuje odzwierciedlić różne kierunki sztuki w nowym, kompletnym dziele. Koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i ponownym wykorzystaniu elementów vintage. Odniesienia popkulturowe są dla niego ważnym narzędziem komentowania bieżących wydarzeń społecznych oraz historycznych paralel. Po sukcesie wystawy w wiedeńskiej Ho Gallery przyszły kolejne projekty i autorskie wystawy m.in. w Hamburgu, Bazylei, Monachium, Amsterdamie i Dubaju. Wreszcie przyszedł czas na Polskę.

Głównym tematem prac GLODa jest aspekt pieniądza i sztuki jako produktów konsumpcyjnych, które pokazują dzisiejszy porządek ekonomiczny i społeczny. Krytyka konsumpcji w ujęciu GLODa ma być zabawna, ironiczna, a czasem mroczna i sarkastyczna. Różowa Pantera stoi zakłopotana przed ścianą banknotów dolarowych, kobieta całuje zarys sylwetki mężczyzny, którego ciało składa się wyłącznie z banknotów dolarowych. Jego dowcipny Dollar Bear zyskał uznanie między innymi kuratorów prestiżowej Saatchi Art.

GLOD wykorzystuje zarówno globalne jak i lokalne motywy popkultury poznane w dzieciństwie spędzonym w krakowskich blokowiskach. W jego dziełach przewija się zatem Różowa Pantera, Kaczor Donald, Królik Bugs a nawet Bolek i Lolek. Te motywy GLOD wykorzystał zabierając głos również w sprawach trudniejszych. Wystawy w Warszawie i Krakowie staną się pretekstem do podkreślenia postawy społeczeństwa polskiego, które wykazało niezwykły hart ducha udzielając niezwykłego wsparcia narodowi ukraińskiemu zaatakowanemu przez Rosję.

„Byłem i jestem pod wielkim wrażeniem pomocy, jakiej Polacy udzielają Ukraińcom w czasie tej wojny. Ta postawa skłoniła mnie do stworzenia dwóch nowych prac, które będą miały swoją premierę podczas wystawy w Polsce” – mówi GLOD. „Będzie to mój osobisty komentarz do ostatnich wydarzeń, które wstrząsnęły całym cywilizowanym światem. Uważam, że to ważne aby pokazać, jak mocno wspieracie Ukrainę w walce o niepodległość i pokój”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<