Fantastyka i nowy humanizm

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 26 listopada 2022, 16:00

Organizatorzy zapraszają na debatę zatytułowaną Fantastyka i nowy humanizm. Wystąpią: wielokrotnie nagradzany pisarz Łukasz Orbitowski, jedna z niekwestionowanych gwiazd polskiej fantastyki, oraz Jacek Tabisz, działacz racjonalistyczny, autor książki Nowy humanizm, obrazującej współczesne poszukiwania nowej, w zamyśle doskonalszej wizji człowieczeństwa podejmowane przez organizacje związane z nurtem nowego humanizmu, takie jak Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.

Literatura science fiction to nie tylko futurystyczne pejzaże świata (światów) z rozwiniętą w niewyobrażalny dla nas sposób techniką i nauką. Twórcy fantastyki równie często, jeśli nie częściej, zadają sobie pytanie o człowieka i kondycję jego człowieczeństwa wobec nowych wyzwań, jakie postawi przed nami przyszłość. Podobne problemy nie są też obce twórcom fantasy, którzy zamiast pytać o przyszłość, sięgają do przeszłości i ożywiają na nowo rolę mitu i baśni w kulturze. Czy właśnie temu można przypisać ogromną popularność książek i filmów fantastycznych w dzisiejszych czasach? Czy fantastyka ma punkty zbieżne z racjonalizmem i humanizmem, czy może stać się polem do wyrażania nowych, świeckich wartości? A może w zasadzie już takim polem jest, od początku istnienia tego gatunku?

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<