Patogastronomia. Branża oczami pracowników i związkowczyń

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 25 listopada 2022, 18:00

Pojęcie prekariatu chyba najłatwiej jest zobrazować przez opis warunków pracy i zatrudnienia w branży gastronomicznej. Nielegalne śmieciówki, niepłatne nadgodziny, pieniądze pod stołem i pogarda dla BHP są tam czymś w rodzaju jawnego sekretu.

Dominacja mikro i małych przedsiębiorstw oraz ciągła rotacja szeregowych pracowników utrudnia działalność związkową. Wciąż utrzymujący się kult przedsiębiorcy-bohatera usprawiedliwia brak rozliczenia z mobbingu i nadużyć. Na dodatek wiele z tych praktyk kryje się pod fasadą progresywnego biznesu – ochoczo podpisującego się pod każdym społecznym ideałem, ale już nie pod poszanowaniem zwykłego kodeksu pracy.
Jak bardzo patogastronomia jest beznadziejnym przypadkiem? Co może związek zawodowy, a co Państwowa Inspekcja Pracy? O co możemy apelować do pracodawców, a co możemy zdziałać oddolnie? Na te pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście podczas dyskusji promującej najnowszy numer Równości poświęcony walce o prawa pracownicze.
Laurie Debeni – z wykształcenia antropolożka, specjalizuje się w antropologii pracy. Aktywistka związana z ruchem lewicy radykalnej. Zorganizowała kilkadziesiąt wydarzeń w Warszawie i Krakowie. Pracowała z osobami w kryzysie bezdomności, zwalczała nacjonalizm w przestrzeni publicznej, wspierała osoby doświadczające przemocy seksualnej. Organizatorka związkowa i specjalistka ds. dobrostanu pracujących na uchodźstwie, współzałożycielka Komisji Gastronomii OZZ Inicjatywa Pracownicza w Krakowie. Dwa lata spędziła pracując w barach na Kazimierzu. Czasu wolnego jako takiego nie posiada, każdą wolną chwilę pożytkuje na kolaże, pisanie, Warsztat albo koleżanki, bo koleżanki są najważniejsze.
Grzegorz Janoszka – białostocki socjalista z Poznania. Fotograf-amator. Terapeuta uzależnień w Stowarzyszeniu MONAR. Zakochany w łażeniu po miastach i wsiach, lasach i łąkach. Psychofan człowieka. Działacz okręgu podlaskiego partii Razem i Akcji Socjalitycznej. W wolnych chwilach kapuś strzelający z ucha na wyzyskiwaczy i przemocowców.
Michał Maleszka – spółdzielca, związkowiec, pracownik administracyjny uniwersytetu.
 
Spotkanie organizowane przez Stowarzyszenie im. Tadeusza Regera, wydawcę czasopisma Równość oraz Spółdzielnię Ogniwo. Spotkanie zostało sfinansowane przez Nową Lewicę, służy refleksji intelektualnej nad jej wartościami i celami.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<