30-lecie pracy twórczej Bożeny Boby-Dygi

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Bożena Boba-Dyga to artystka działająca w obszarze korespondencji sztuk – literatury, sztuk wizualnych, muzyki i teatru. Zajmuje się poezją, prozą (opowiadania, eseje, felietony), publicystyką artystyczno-naukową oraz reportażem i redakcją, konserwacją dzieł sztuki, zwłaszcza architektury, kompozycją i śpiewem piosenek artystycznych, soundartem, improwizacją, intermediami, malarstwem, rysunkiem i fotografią. Jest animatorką kultury, założycielką i prezesem Fundacji Art Forum, pomysłodawczynią i dyrektorem Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. Swoją pracę twórczą kontynuuje już od 30 lat – teraz świętuje ten piękny jubileusz wystawą w Pałacu Sztuki, której towarzyszą dodatkowe wydarzenia.

Oddajmy głos artystce:

ja jako ja
wystawa z okazji 30. lecia pracy twórczej Bożeny Boby-Dygi
Pobawmy się wystawą.
Pobawmy się w wystawę.
Ja jestem obiektem.
Moje życie jest dziełem.
Wystawa to mój autoportret.
Zapraszam.

Obrazy bez podpisów.
Wymyśl je sam, zinterpretuj, sprawdź czy dobrze się domyślasz, czy ciekawie zmyślasz. Podpisy moje pojawią się może, nie zdradzę kiedy, niekoniecznie wszystkie.

Odwiedzajcie wystawę, wpadajcie do niej zobaczyć, jak żyje i co się w niej dzieje, co się u niej wydarzyło, co zaistniało, jak się zmieniła, może coś przybyło, ubyło, przewiesiło... Zmieniło konfigurację.
Wystawa żywa, żywotna, żyjąca, podmiotka i przedmiotka.

Na wystawie pojawią się i zagoszczą wydarzenia:
- 22 listopada 2022, 18.00: wernisaż z dobrym winem z Domu Wina
- 29 listopada 2022, 17.00: debata o syntezie sztuki, paneliści: Joanna Warchoł, Prezeska Okręgu Krakowskiego ZPAP; prof. Marek Chołoniewski, AMPK/ASP Kraków; Michał Zabłocki, Prezes Oddziału Krakowskiego SPP – artyści reprezentujący trzy dziedziny sztuki plastykę, muzykę i intermedia oraz literaturę sami zanurzeni w syntezie
- 1 grudnia 2022, 18.00: poetycko-muzyczny performans Rozmowa wierszy ze Szczęsnym Wrońskim i utwór muzyczno-performatywny Spacer Ariadny (prawykonanie) z udziałem Marii Sławek (skrzypce), Aleny Budziňáková-Palus, Wiesława Ochwata, Krzysztofa Madydy, Grzegorza Palusa, Macieja Zimki (akordeony).
 
A może Ty, Gościu, chcesz coś od siebie dodać? Coś swojego zrobić w wystawie?
Zapraszam, jest wystawa, jest przestrzeń, jest wolność.
Bożena Boba-Dyga
 
Bożena Boba-Dyga
W latach 1987-1992 studiowała na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie, dyplom w katedrze technologii i technik malarskich u prof. Marii Niedzielskiej i dr Pawła Karaszkiewicza. Absolwentka krakowskiego Nowodworka w klasie klasycznej, a wcześniej przez osiem lat w edukacji domowej. Stypendystka Tempus Program, DAAD i Stypendium Twórczego Miasta Krakowa. Działa w obszarze korespondencji sztuk wizualnych, audialnych, literackich, parateatralnych oraz intermediów.
Zajmuje się konserwacją zabytków architektury. Ma na swoim koncie około pięciuset obiektów, w których prowadziła badania, projekty i realizacje, w tym elewacje i dach Pałacu Sztuki w Krakowie.
Kuratorka wystaw zbiorowych m.in. „Konserwatorzy dzieł sztuki” przy pracy z okazji obchodów czterdziestolecia Krakowa na liście UNESCO oraz redaktorka i współautorka albumu wydanego z tej samej okazji. Autorka m.in. dziesięciu tomików poetyckich, jednego zbioru mikroopowieści prozą i sześciu płyt z muzyką oraz licznych artykułów naukowo-artystycznych i reportażowych. Aktywna w organizacjach społecznych m.in. wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przy ZG ZPAP oraz Sekcji Konserwacji Okręgu Krakowskiego ZPAP, opiekunka Koła Młodych, członkini Zarządu Oddziału Krakowskiego oraz Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Muzyki Centrum i Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa. Założycielka i prezeska Fundacji Art Forum i w jej ramach m.in. pomysłodawczyni i dyrektorka Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego oraz pomysłodawczyni i prowadząca Pałacowe Salony Literacko-Muzyczne w Pałacu Sztuki. Laureatka licznych nagród za prace konserwatorskie m.in. Modernizacji Roku.
Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi 2017 r., Złotą Odznaką za Opiekę nad Zabytkami 2018 r., Zasłużony dla Kultury Polskiej 2016 r. oraz Honoris Gratia 2019 r.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<